Czym osłonić ogród zimowy, aby zapewnić odpowiednią temperaturę roślinom?

Opublikowano: 6 marca 2024
Aktualizacja: 13 marca 2024

Dostęp do naturalnego światła słonecznego w ogrodzie zimowym jest niezbędny. Jednak to samo słońce, które w chłodniejszym okresie będzie pożądane, aby zapewnić źródło darmowego ciepła, w lecie sprawi, że pomieszczenia mogą zamienić się w saunę. Aby zapewnić komfortowe warunki dla roślin, niezależnie od pory roku, konieczny jest montaż osłon na szybach ogrodu zimowego. Poprzez sterowanie ilością docierających do wnętrza promieni słonecznych, można decydować o temperaturze oraz wykorzystaniu tego dodatkowego pomieszczenia. W artykule przyjrzymy się rozwiązaniom, jakie proponuje rynek.

Jakie osłony do ogrodu zimowego wybrać, aby zadbać o komfort roślin?

Czym jest stres termiczny roślin?

Stres termiczny to zjawisko, które występuje, gdy rośliny narażone są na temperatury przekraczające ich zakresy przystosowawcze. Ma on wpływ na wewnętrzne procesy życiowe kwiatów. Podczas dużych upałów rośliny doświadczają upośledzenia fotosyntezy, która jest podstawą ich zdolności przetwarzania światła słonecznego. Zmniejszona zdolność do przyswajania dwutlenku węgla (CO2) prowadzi do zaburzeń w ich wzroście i rozwoju. Wrażliwość roślin na stres termiczny zmienia się sezonowo – latem ich odporność na uszkodzenia jest mniejsza, a zimą większa. Z tego względu ważne jest, aby zadbać o odpowiednie osłony, pozwalające na obniżenie temperatury w ogrodach zimowych, gdy na zewnątrz panuje skwar.

Jak można zasłonić ogród zimowy, aby poprawić warunki dla roślin?

Ogrody zimowe stanowią nowoczesne urozmaicenie architektury nieruchomości oraz praktyczną przestrzeń do hodowli egzotycznych roślin. Jednak ze względu na ich wykonanie ze szkła i wysoką ekspozycję na światło dzienne, istotne jest zapewnienie optymalnej osłony. Warto rozważyć różne opcje od nowoczesnych rolet zewnętrznych po klasyczne aluminiowe lub drewniane żaluzje, aby znaleźć rozwiązanie najlepiej odpowiadające indywidualnym potrzebom i estetyce ogrodu zimowego.

Markizy na dach ogrodu zimowego

Markizy umożliwiają zacienienie dużych przeszkleń dachowych, aby ograniczyć ilość słońca docierającego do wnętrza ogrodu zimowego. Dzięki nim można szybko zaciemnić dach o nawet wyszukanych kształtach. Bezpieczną i pewną obsługę zapewnia przemyślana technika obciążenia, a dodatkowo charakteryzują się wykonaniem z materiałów o wysokiej wytrzymałości. Łatwość obsługi zapewnia silnik elektryczny, dzięki któremu zwijanie nawet markiz o dużej powierzchni nie wymaga wysiłku. Osłonami można sterować ręcznie lub automatycznie poprzez podłączenie do automatyki pogodowej.

Zastanawiasz się jak dobrać osłonę do ogrodu zimowego, aby zapewnić odpowiednie warunki dla roślin?
Skontaktuj się z nami, chętnie doradzimy w wyborze
Zadzwoń: 690 813 813 Odwiedź salon

Rolety i żaluzje zewnętrzne na szklane ściany ogrodu zimowego

  • żaluzje fasadowe – to doskonałe rozwiązanie dla szklanych ścian ogrodów zimowych. Pozwalają one na efektywne regulowanie ilości światła słonecznego wpadającego do wnętrza, jednocześnie zapewniając prywatność i ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń.
  • rolety zewnętrzne – dostępne są w różnych kolorach i wzorach, co umożliwia dopasowanie ich do stylu ogrodu oraz całego budynku. Montowane na zewnątrz pozwala na zatrzymanie ciepła i światła przed dotarciem do szyb.
  • rolety typu screen – charakteryzują się one wysoką przepuszczalnością powietrza przy jednoczesnym ograniczeniu dostępu światła słonecznego.

Osłony wewnętrzne – odmienią wnętrze niejednego ogrodu zimowego

Osłony przeciwsłoneczne wewnętrzne są tańszym i przez to częściej spotykanym sposobem na ochronę ogrodów zimowych przed słońcem. Ich popularność wynika z łatwej dostępności, prostoty montażu oraz niewielkich wymagań konserwacyjnych.

Zdaniem eksperta:

Chociaż rolety dzień-noc, żaluzje aluminiowe lub drewniane, plisy czy zasłony dobrze znane są jako osłony do okien, drzwi balkonowych czy tarasowych to w kontekście obniżania temperatury w ogrodzie zimowym mogą być mniej efektywne. Gdy promienie słoneczne przenikają przez szybę, nagrzewają przestrzeń między materiałem osłony a szkłem, co prowadzi do zatrzymania ciepła wewnątrz ogrodu - mówi Daniel Koźniewski, właściciel firmy Plisy Okienne.
Daniel Koźniewski ekspert

Osłony zewnętrzne czy wewnętrzne do ogrodu zimowego?

Do ogrodów zimowych najlepiej sprawdzają się osłony zewnętrzne, takie jak żaluzje fasadowe i rolety. Ich powierzchnie odbijają promienie słoneczne, uniemożliwiając im dotarcie do przeszkleń. Dzięki temu możliwe jest wyeliminowanie efektu szklarniowego, który jest szczególnie uciążliwy w ogrodach zimowych zlokalizowanych od strony południowej. Ponadto osłony zewnętrzne charakteryzują się większą trwałością. Wykonane zostały z materiałów odpornych na ekspozycję na różne warunki atmosferyczne. Mimo że stanowią znacznie droższe rozwiązanie niż osłony wewnętrzne, będą one służyć przez wiele lat.

Czym kierować się, wybierając osłonę do ogrodu zimowego?

Jeśli planujesz zakup osłony do ogrodu zimowego, najlepiej poszukać firmy, która wykona je na wymiar. Szeroki wybór materiałów i wzorów, a także profesjonalne doradztwo w wyborze systemu mocowania pozwala dopasować osłonę wewnętrzną lub zewnętrzną do indywidualnych potrzeb. W ten sposób będziesz mieć gwarancję, że zakupiłeś prawidłowy rozmiar rolety. Warto również poszukać lokalnych producentów i dostawców, którzy mogą zaoferować szybszą realizację i bardziej osobiste podejście do klienta.

Autor wpisu Daniel Koźniewski - właściciel plisy okienne w Łazach Daniel Koźniewski, właściciel Plisy Okienne
Zafascynowany plisami, roletami rzymskimi, moskitierami postanowił założyć własną firmę, by dzielić się sposobem na funkcjonalne i niepowtarzalne wnętrza z innymi. Specjalista od okryć okiennych, który na co dzień wyposaża domy swoich klientów w najlepsze rozwiązania.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

0
(0)


Zamów szybką wycenę

Wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin, aby wykonać pomiar i wycenić usługę.

Wybierz rodzaj okryć, których dotyczy zapytanie
Zgoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Plisy Okienne - kontakt Daniel Koźniewski Daniel - 690-813-813
Sprawdź promocje

Zamów szybki pomiar i wycenę

Zadzwoń: 690-813-813