7 powodów, dla których rolety rzymskie są lepsze od firanek

Opublikowano: 4 czerwca 2021
Aktualizacja: 24 stycznia 2024

Coraz więcej ludzi, zwłaszcza z młodego pokolenia, zaczyna rezygnować z firanek. Powodem jest rosnący trend na minimalizm, w który ozdobne firanki po prostu się nie wpisują. Jeśli jednak nie chcemy być ciągle “na widoku” ciekawskich w swoim własnym mieszkaniu, potrzebna jest jakaś alternatywa. Wydaje się, że rolety rzymskie mogą spełnić oczekiwania wszystkich, którym znudziły się firanki. Ich przewagą jest przede wszystkim fakt, że są o wiele bardziej funkcjonalne. Przedstawiamy 7 powodów, dla których rolety rzymskie są lepsze od firanek.

#1 Rolety rzymskie lepiej niż firanki sprawdzają się w kuchni

Rolety rzymskie są lepsze od firanek z tego pragmatycznego powodu, że…nie powiewają. Ta cecha może być szczególnie niepożądana na przykład w kuchni, gdzie poruszona powiewem wiatru firanka może się na przykład zająć ogniem z kuchenki czy wpaść do garnka z przygotowywanym jedzeniem. Ponadto roletami rzymskimi możemy też w o wiele wygodniej manipulować, zapewniając sobie w zależności od potrzeb mniej lub więcej światła słonecznego. Taki komfort jest szczególnie pożądany podczas gotowania.

Szukasz minimalistycznych rolet rzymskich? Zobacz, co możemy Ci zaproponować.
Zadzwoń!
Zadzwoń: 690 813 813 Odwiedź salon

#2 Rolety rzymskie zapewniają lepszą ochronę przed światłem słonecznym

Kolejną zaletą rolet rzymskich jest to, że o wiele lepiej sprawdzają się jako ochrona przed światłem słonecznym. Firanki niemal całkowicie przepuszczają promienie słońca, chroniąc jedynie przed wzrokiem ciekawskich w ciągu dnia. Jeśli więc nie lubimy kiedy razi nas światło, to korzystniejsze będą dla nas rolety rzymskie.

Zdaniem eksperta:

Rolety rzymskie możemy zablokować na tak naprawdę dowolnej wysokości okna. Mamy więc o wiele większą możliwość manipulacji tym, ile światła chcemy wpuścić do pomieszczenia. Wystarczy, że przesłonimy na przykład tylko górną część okna. W ten sposób zatrzymamy rażące nas promienie, ale jednocześnie nie odetniemy przestrzeni całkowicie od światła. W przypadku firanek nie jest to możliwe – mówi Daniel Koźniewski, właściciel firmy Plisy Okienne
Daniel Koźniewski ekspert

#3 Rolety rzymskie skuteczniej chronią przed wzrokiem ciekawskich w nocy

O ile firanki w ciągu dnia sprawiają, że jesteśmy niewidoczni dla przechodniów z ulicy, to jednak tracą te funkcje nocą. Wówczas przy zapalonym świetle jesteśmy na całkowitym widoku. Tymczasem rolety rzymskie zapewnią nam prywatność również w nocy.

Zastanawiasz się czym się kierować podczas wyboru rolet rzymskich? Przeczytaj nasz artykuł: Rolety rzymskie – wszystko co musisz wiedzieć na ich temat przed zakupem. Kompletny przewodnik zakupowy

#4 Rolety rzymskie mogą mieć właściwości całkowicie zaciemniające

Rolety rzymskie dostępne są w wariantach całkowicie zaciemniających. W związku z tym o wiele lepiej niż firanki sprawdzą się w takich pomieszczeniach jak na przykład sypialnia czy pomieszczenia z projektorem. Wszyscy wiemy, jak istotne jest odcięcie się od wszelkich dystraktorów w nocy. Firanki nam tego nie zapewnią, co będzie miało negatywny wpływ na jakość naszego snu.

Rolety rzymskie - co sprawia, że są lepsze od firanek?

#5 Rolety rzymskie są bezpieczniejsze dla dzieci

Rolety rzymskie są bezpieczniejsze dla dzieci niż firanki, z tego powodu, że po tych drugich malcy często chcą się… wspinać. Jeśli więc nie chcemy katastrofy w domu, z rozbitą przez karnisz głową naszej pociechy w roli głównej, lepiej postawmy na rolety rzymskie.

#6 Rolety rzymskie są o wiele bardziej uniwersalne

Firanki pasują do wnętrz zaaranżowanych w klasycznym, romantycznym stylu, ale już nie do końca współgrają z przestrzeniami nowoczesnymi, industrialnymi czy minimalistycznymi. Z kolei rolety rzymskie będą się komponowały z wnętrzem niemal w każdym stylu.

Dowiedz się, jak prać rolety rzymskie

#7 Rolety rzymskie zajmują mniej miejsca

Wyższość rolet rzymskich nad firankami polega również na tym, że zajmują mniej miejsca. Firany zaś zagracają nie tylko całe okno, ale również przestrzeń pod nim, jak i margines ściany. Poza tym zbierają ogromne ilości kurzu i wymagają częstszego prania. Jeśli dysponujemy niewielkim mieszkaniem, zdecydowanie lepszą opcją będą dla nas rolety rzymskie.

Na czym polega wyższość rolet rzymskich nad firankami?

Jak widać, jest wiele powodów, dla których firanki odchodzą do lamusa. Wydaje się, że przegrywają z roletami rzymskimi przede wszystkim ze względu na mniejszą funkcjonalność. Po zapaleniu światła przestają nas chronić przed wzrokiem ciekawskich i nie izolują nas od źródła światła tak skutecznie jak rolety rzymskie. Ponadto właściwie w żadnym stopniu nie zabezpieczają przed rażącymi promieniami słońca.

Poza tym firanki są w porównaniu do rolet rzymskich o wiele mniej uniwersalne. Nie będą pasowały do minimalistycznych, industrialnych wnętrz, na które obecnie panuje największa moda. Jeśli więc zrezygnowaliśmy już jakiś czas temu z firanek, być może warto dać szansę roletom rzymskim. Niewykluczone, że komfort, jaki wiąże się z ich użytkowaniem, nas przekona.

Autor wpisu Daniel Koźniewski - właściciel plisy okienne w Łazach Daniel Koźniewski, właściciel Plisy Okienne
Zafascynowany plisami, roletami rzymskimi, moskitierami postanowił założyć własną firmę, by dzielić się sposobem na funkcjonalne i niepowtarzalne wnętrza z innymi. Specjalista od okryć okiennych, który na co dzień wyposaża domy swoich klientów w najlepsze rozwiązania.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

5
(1)


Zamów szybką wycenę

Wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin, aby wykonać pomiar i wycenić usługę.

Wybierz rodzaj okryć, których dotyczy zapytanie
Zgoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Plisy Okienne - kontakt Daniel Koźniewski Daniel - 690-813-813
Sprawdź promocje

Zamów szybki pomiar i wycenę

Zadzwoń: 690-813-813