Dom to miejsce relaksu i odpoczynku po trudnym dniu w pracy, ale upał, intensywne światło słoneczne i brak prywatności mogą sprawić, że będziemy czuć się w nim mniej komfortowo. Montaż żaluzji fasadowych pozwala rozwiązać te problemy. Chronią wnętrza przed nagrzewaniem oraz pozwalają wygodnie kontrolować ilość wpadającego światła słonecznego. To rozwiązania bardzo praktyczne, które zyskują coraz większą popularność. Ich zakup jest inwestycją na lata, która poprawia wygodę życia we własnych czterech kątach. Dowiedz się, co zyskasz, stawiając na aluminiowe żaluzje fasadowe.
Czym są żaluzje fasadowe?
Żaluzje fasadowe wykonane są z lameli przystosowanych do warunków panujących na zewnątrz. Pokrycie specjalnym lakierem zwiększa ich wytrzymałość na działanie warunków atmosferycznych, takich jak deszcz i słońce. Listwy mogą mieć kształt litery C, S lub Z oraz różną szerokość dopasowaną do wielkości okna. Dodatkowo żaluzje fasadowe można zakupić w szerokiej gamie kolorystycznej, aby dobrze komponowały się z elewacją budynku.
Dlaczego warto postawić na żaluzje fasadowe?
Żaluzje fasadowe to rozwiązania, których instalacja zapewni wiele korzyści. Poznaj 5 powodów, dla których warto zdecydować się na ich zakup.
1. Ochrona wnętrz przed przegrzewaniem
Montaż żaluzji fasadowych zapewnia doskonałą ochronę przed zbyt dużym nasłonecznieniem i przegrzewaniem się pomieszczeń. Lamele aluminiowe skutecznie odbijają promienie słoneczne, zanim dotrą do wnętrza, obniżając temperaturę w pomieszczeniu nawet o kilka stopni. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie kosztów związanych z użytkowaniem klimatyzacji. Wszystko to dzięki konstrukcji tej osłony, która sprawia, że pomiędzy szybą a żaluzjami tworzy się kurtyna powietrzna, opóźniająca się przedostawania ciepła do wnętrz.
2. Swobodna regulacja stopnia zaciemnienia
Żaluzje fasadowe zbudowane są z aluminiowych lameli, których ułożeniem można swobodnie sterować ręcznie lub za pomocą pilota. Pozwala to na kontrolowanie ilości promieni słonecznych przedostających się do pomieszczeń. Odpowiednio ustawione listwy zapewniają całkowite zaciemnienie lub rozpraszają oślepiające słońce, zachowując jednak dostęp do światła naturalnego. Dodatkowo montaż żaluzji zewnętrznych sprawia, że okna dłużej pozostają czyste, ponieważ chronią je przed oddziaływaniem warunków zewnętrznych.
3. Poprawa poczucia prywatności
Mimo że duże przeszklenia wyglądają nowocześnie i cieszą się dużą popularnością, mogą sprawiać, że poczujesz się jak w witrynie sklepowej. Żaluzje zewnętrzne pomogą zachować prywatność – można je uchylić, aby wpuścić trochę słońca, ale jednocześnie sprawić, że ciekawskie spojrzenia sąsiadów lub przechodniów nie zobaczę tego, co dzieje się wewnątrz.
Zdaniem eksperta:

4. Estetyczny wygląd budynku
Szeroka oferta wykończenia kolorystycznego i szerokości lameli pozwala wybrać żaluzje fasadowe dopasowane do stylu architektonicznego budynku. Doskonale prezentują się na dużych przeszkleniach, ale także tradycyjnych oknach czy drzwiach balkonowych. Elewacja domu wygląda nowocześnie i efektownie. Dodatkowo żaluzje zewnętrzne mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie przy użyciu pilota.
5. Możliwość montażu na dowolnym budynku
Na instalację żaluzji zewnętrznych można zdecydować się niezależnie od tego, czy budujesz swój dom od podstaw, czy też chcesz je założyć na starszym budynku. Dostępne są trzy sposoby instalacji:
- jeśli uwzględniono to w projekcie, żaluzje można umieścić w przygotowanej wnęce w obrębie elewacji – np. za pomocą kasety podtynkowej. Kotwienie jest ukryte i nie psuje wyglądu budynku;
- jeśli żaluzje nie mieszczą się pod fasadą lub zdecydowaliśmy się na nie dopiero po zakończeniu budowy, możemy schować profil osłony we wnęce okiennej;
- jeśli technologia budowlana nie pozwala na żadną z tych opcji, żaluzje można zamontować bezpośrednio na elewacji za pomocą dodatkowych elementów nośnych.
Czym różnią się żaluzje fasadowe od rolet zewnętrznych?
Cechą charakterystyczną żaluzji zewnętrznych, odróżniającą je od pozostałych typów osłon okiennych, jest możliwość regulacji kąta nachylenia lameli. W przypadku rolet zewnętrznych kontrola ilości światła wpadającego do budynku, możliwa jest tylko w zakresie góra-dół. Przez co pozwalają one na wyłączenie całkowite lub częściowe odcięcie ilości wpadających promieni słonecznych. Niezasłonięty fragment okna przepuszcza zupełnie padające na niego światło. Zmiana kąta nachylenia lameli zapewnia także intymność w domu i chroni przed spojrzeniami sąsiadów, przy jednoczesnym braku konieczności całkowitego zasłonięcia okna.