Haczyki, kółka, żabki, przelotki – jaką metodę wieszania firan i zasłon wybrać?

Opublikowano: 19 listopada 2021
Aktualizacja: 22 listopada 2021

Firany oraz zasłony należą do jednych z podstawowych elementów dekoracyjnych okien i tym samym stanowią ważną część całej aranżacji pomieszczenia. Z tego względu ich wybór nie powinien być przypadkowy. W dekoracji okien nie tylko dobór odpowiednich materiałów odgrywa istotne znaczenie, ale również metoda ich zawieszania. Dziś postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć dostępnym metodom wieszania firan i zasłon. Zapraszamy do lektury.

jaką metodę wieszania firan i zasłon wybrać

Spis treści

Metody wieszania firan i zasłon - przegląd dostępnych rozwiązań

Poniżej przedstawiamy przegląd najpopularniejszych sposobów wieszania firanek i zasłon

Zasłony na żabki

Żabki to chyba najbardziej klasyczne z rozwiązań, które mimo upływu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Firanki na żabki możemy zamocować całkiem prosto lub układając je w efektywny sposób, np. przy pomocy taśmy marszczącej, która podniesie walory estetyczne. Do największych zalet tego rozwiązania bez wątpienia należy uniwersalność.  Na żabkach zawiesimy zarówno zasłony, jak i firanki. Wieszanie firan na żabki pozwala również na swobodne manipulowanie marszczeniem materiału.

Niestety rozwiązanie to ma też swoje mankamenty. Jednym z nich jest czaso- i pracochłonność wieszania firan.  W przypadku klasycznych żabek trzeba wieszać tkaniny z rękami uniesionymi przez dłuższy czas. Zasłony zamocowane na żabkach mogą również tworzyć nieregularne fałdy w różnych odległościach. Ponadto, przy silnym pociągnięciu za materiał może się on wysunąć z żabki i w najgorszym wypadku roztargać.

Zdaniem eksperta:

Nieco łatwiejsze w użyciu są żabki z haczykami. Przyczepia się je pierw do firanki, a następnie zaczepia haczykami o kółeczka znajdujące się na karniszu. Często spotykanym rozwiązaniem są również zasłony na dekoracyjne żabki z klamrami, które zastępują kółka karnisza - mówi Daniel Koźniewski, właściciel firmy Plisy Okienne
Daniel Koźniewski ekspert

Zasłony na taśmie

Ten typ mocowania polega na zawieszeniu zasłon lub firan na specjalnej taśmie marszczącej wszytej w tkaninę. Taśmy systemowe zapewniają elegancki wystrój okna. Zasłony na taśmie tunelowej obszywane są w taki sposób, by tworzyć miejsce na karnisz. Tym sposobem można powiesić materiał, nawlekając go bezpośrednio na drążek, co daje możliwość dowolnego marszczenia, a także regulacji szerokości zasłony w zależności od indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Taśmy marszczące mogą posiadać również specjalne szlufki, które pozwalają na wieszanie zasłon przy użyciu zapinek lub agrafek.

Zasłony na przelotkach i kółkach

Przelotki oraz kółka pozwalają na stworzenie efektownych dekoracji przy znacznym usprawnieniu całego procesu wieszania. Przelotki, określane również kółkami, to metalowe obręcze wbijane w tkaninę. Umożliwiają szybkie zawieszenie tkaniny na drążku. Mogą się one różnić od siebie nie tylko wielkością, ale również kolorystyką, a także tworzywem, z jakiego są wykonane. Najpopularniejsze są przelotki plastikowe oraz ze stali nierdzewnej. 

zasłony na żabki, haczyki czy przelotki - co wybrać

Nie wiesz, jaka metoda wieszania firan i zasłon będzie najlepsza?
Skontaktuj się ze specjalistami. Zadzwoń!
Zadzwoń: 690 813 813 Odwiedź salon

Zasłony na agrafki lub haczyki Microflex

Haczyki oraz agrafki posiadają tę samą metodę mocowania. Wpina się je w specjalne kieszonki taśmy marszczącej, którą przyszywa się do górnej krawędzi firanki lub zasłony. Ogromną zaletą zasłon na haczykach Microflex jest to, że dekoracyjne marszczenia wykonywane są na stałe, dzięki czemu nie musimy  za każdym razem układać tkaniny po zdjęciu jej z karnisza, a ponowne zawieszenie jest szybkie i bezproblematyczne. Poza tym uzyskane w ten sposób marszczenia wyglądają elegancko i nowocześnie. Flexy zazwyczaj fabrycznie wszywane są już w materiał. Zasłony na haczykach Microflex to obecnie jedno z nowocześniejszych rozwiązań w zakresie wieszania zasłon.

Zasłony mocowane na szelkach

Ten typ mocowania nie ma zbyt wielu zwolenników. Dlaczego? Przede wszystkim szycie zasłony na szelkach jest znacznie bardziej problematyczne i pracochłonne niż zastosowanie np. w zasłonie taśmy marszczącej. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że zasłony na szelkach możemy powiesić wyłącznie na karniszach z drążkiem. Rozwiązanie to nie nadaje się do karniszy sufitowych lub szynowych.

Jaką metodę wieszania firan i zasłon wybrać? Podsumowanie

Wybór konkretnej metody powinien być uzależniony od takich czynników, jak rodzaj materiału, wygoda użytkowania, względy estetyczne, a także rodzaj karnisza. Jeśli nie wiesz, jakie mocowanie zasłon będzie najlepsze w konkretnym przypadku, zachęcamy do skorzystania z pomocy specjalistów z firmy PlisyOkienne.pl

Przeczytaj na naszym blogu również:

Autor wpisu Daniel Koźniewski - właściciel plisy okienne w Łazach Daniel Koźniewski, właściciel Plisy Okienne
Zafascynowany plisami, roletami rzymskimi, moskitierami postanowił założyć własną firmę, by dzielić się sposobem na funkcjonalne i niepowtarzalne wnętrza z innymi. Specjalista od okryć okiennych, który na co dzień wyposaża domy swoich klientów w najlepsze rozwiązania.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 2.6 / 5. Liczba głosów 7

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

2.6
(7)


Zamów szybką wycenę

Wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin, aby wykonać pomiar i wycenić usługę.

Wybierz rodzaj okryć, których dotyczy zapytanie
Zgoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Plisy Okienne - kontakt Daniel Koźniewski Daniel - 690-813-813
Sprawdź promocje

Zamów szybki pomiar i wycenę

Zadzwoń: 690-813-813