Idealnie układające się firany i zasłony z pewnością wpływają na estetyczny odbiór całego pomieszczenia. Odpowiednie marszczenia nie tylko nadadzą naszemu oknu eleganckiego wyglądu, ale przełożą się również na komfort użytkowania – w szczególności wtedy, kiedy tkaniny są często rozsuwane i zasuwane. Dziś podpowiadamy, jak najlepiej marszczyć firany i zasłony, aby zawsze wyglądały nieskazitelnie i były prawdziwą ozdobą wnętrza.
Dlaczego warto marszczyć firany i zasłony?
Marszczone firany i zasłony to ponadczasowa klasyka w każdym pomieszczeniu. Nie jest to domena wyłącznie wnętrz klasycznych, ale również nowoczesnych, skandynawskich, prowansalskich czy nawet glamour. W stylu nowoczesnym marszczy się gładkie tkaniny o naturalnej strukturze. Z kolei w stylizowanych wnętrzach dobrze wyglądają marszczone firany i zasłony w różne wzory. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ten niepozorny zabieg może odmienić pomieszczenie, nadać mu eleganckiego charakteru oraz przyczynić się do stworzenia przytulnej atmosfery.
Sposoby marszczenia firan i zasłon
Sposobów na marszczenie firan jest wiele. Nie wszystkie jednak sprawiają, że materiał się idealnie układa na oknie. Poniżej przedstawiamy 5 najczęściej wybieranych i jednocześnie najlepszych sposobów marszczenia firan oraz zasłon:
Sposób 1: Taśma marszcząca
Najczęściej do marszczenia firan stosuje się specjalną taśmę marszczącą. Firany najlepiej marszczyć na taśmach o szerokości minimum 5 cm lub więcej, dzięki czemu materiał pięknie się ułoży. W przypadku zasłon polecane są 5 cm taśmy. Z większymi taśmami trzeba być ostrożnym, ponieważ zbyt szerokie za bardzo zwracają uwagę. Firana na taśmie marszczącej zwykle chwytana jest na żabkach karnisza.
Sposób 2: Kontrafałda
Marszczenie na kontrafałdzie to kilka fałd występujących naprzemiennie. Wykonuje się je przy użyciu taśmy zakładkowej. Ten sposób marszczenia idealnie sprawdzi się w przypadku firan gładkich i haftowanych, ponieważ tworzy regularne fałdy. Firany z kontrafałdą wyglądają bardzo schludnie.
Sposób 3: Przelotki
Przelotki to kolejny ze sposobów dekoracji firan i zasłon. Zasłony na przelotkach wyposażone są w zamontowane w nich na stałe kółka, które przekłada się bezpośrednio przez karnisz. Firany montowane w ten sposób mogą się przesuwać w dowolny sposób. Ze względu na kształt otworów pod przelotki najlepiej w tym wypadku sprawdzi się karnisz rurkowy. Same kółka przelotowe są najczęściej wykonane ze stali nierdzewnej lub plastiku.
Zdaniem eksperta:

Sposób 4: Taśma ,,fala”
Taśma fala to nowoczesny sposób marszczenia, który stosuje się zwykle w przypadku karniszy szynowych. Taśma falowa wszywana jest na prosto do tkaniny. Po wszyciu marszczymy ją razem z materiałem. Uzyskamy w ten sposób piękne, delikatne fałdy, niewymagające pracochłonnego układania. Co ważne, podczas przesuwania fałdy pozostają w niezmienionym kształcie. Taśma ta nadaje się zarówno do firan, jak i zasłon.
Sposób 5: Szelki
Firany i zasłony na szelkach to doskonała alternatywa dla dekoracji okiennych upinanych na żabkach. Ten sposób mocowania ma wielu zwolenników. Niewątpliwie jego największą zaletą jest łatwość zakładania i ściągania dekoracji z karnisza. Jednak trzeba pamiętać o tym, że zasłony na szelkach możemy powiesić jedynie na karniszach drążkowych. Ten sposób mocowania nie nadaje się do karniszy sufitowych.
Jakie taśmy marszczące wybrać?
Najczęściej do marszczenia wybiera się taśmy systemowe. Taśmy marszczące do firan występują w wielu rodzajach – różnią się między sobą szerokością, wzorem maszczenia czy materiałem. Do wyboru zwykle mamy taśmy bawełniane oraz taśmy żyłkowe. Do lekkich i zwiewnych firan najlepiej pasują taśmy żyłkowe. Z kolei w przypadku tkanin wykonanych z grubszych materiałów lepiej użyć taśmy bawełnianej. Taśmy żyłkowe są transparentne, polecane są więc do przezroczystych tkanin. Taśmy bawełniane to natomiast dobre rozwiązanie do upinania zasłon.
Taśmy systemowe pozwalają uzyskać równomierne rozmieszczenie fałd w konkretnych proporcjach, na przykład 2:1 lub 3:1. W zależności od tego, na jaki stopień marszczenia się zdecydujemy, uzyskamy różną gęstość firany.
Jak marszczyć firany na taśmie?
Aby zmarszczyć firanę na taśmie, najpierw należy związać ze sobą sznureczki z jednej strony, a następnie marszczyć firanę aż do momentu oczekiwanego kształtu zakładki. Po zmarszczeniu żyłki lub sznurki trzeba związać z drugiej strony tak, aby były niewidoczne.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że sposób wieszania firan i zasłon wpływa na spójność aranżacji wnętrza. Jeśli go odpowiednio dobierzemy, okno stanie się ozdobą w pomieszczeniu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących marszczenia firan i zasłon zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z naszej firmy Plisy Okienne.
Przeczytaj na naszym blogu również: