Poddasze ma ogromny potencjał aranżacyjny. Skosy zdecydowanie ułatwiają stworzenie przytulnej przestrzeni, w związku z czym to właśnie na poddaszu decydujemy się zaaranżować sypialnię czy pokoje dla dzieci. Jednocześnie poddasze jest najbardziej narażone na zbyt duże nasłonecznienie. Ten problem staje się szczególnie uciążliwy latem, kiedy fale upałów dają się we znaki. Wówczas temperatura na poddaszu może być nawet o kilka stopni wyższa od tej panującej na niższych piętrach budynku. Pomocne może okazać się odpowiednie osłonięcie okien. W poniższym artykule podpowiadamy jak to zrobić.
Osłona okien na poddaszu – czym się kierować przy wyborze?
Kiedy dokonujemy wyboru osłony okien dachowych, weźmy pod uwagę przede wszystkim to, jakie funkcje spełnia przestrzeń na poddaszu. Jeśli znajdują się tam pokoje dzienne, w których domownicy wykonują na przykład takie aktywności lub nauka, musimy pamiętać o tym, aby nie przesadzić ze stopniem zaciemnienia.
Z drugiej strony gdy na poddaszu jest na przykład tylko sypialnia, garderoba i inne pomieszczenia rzadko używane w ciągu dnia, za pomocą na przykład plis zaciemniających możemy zredukować stopień nasłonecznienia do zera. Dzięki temu przestrzeń na poddaszu aż tak się nie nagrzeje, co zdecydowanie ułatwi nam wieczorne zasypianie.
Jak osłonić okna dachowe?
Do wyboru mamy kilka rozwiązań:
#1 Plisy okienne na okna dachowe
Okna dachowe możemy osłonić na przykład za pomocą plis okiennych. Warto zdecydować się na model wykonany z materiału typu Honey Comb. Jego struktura z podwójnym sklejeniem przypominająca plaster miodu, nie tylko efektywniej zatrzymuje światło słoneczne, ale ma również właściwości termoizolacyjne. Dzięki temu, chociaż częściowo uda nam się zredukować wzrost temperatury na poddaszu.
W pomieszczeniach, w których w zależności od pory dnia potrzebujemy albo delikatnej osłony, albo całkowitego zaciemnienia warto zastanowić się nad plisami dzień – noc. To rozwiązanie polega na zamontowaniu w ramie okiennej dwóch rodzajów plis – jednej z materiału zupełnie blokującego dostęp światła i drugiej przepuszczającej. Ta opcja świetnie sprawdzi się na przykład w sypialniach czy pokojach z rzutnikiem.
Nie wiesz na co zwracać uwagę wybierając plisy okienne? Przeczytaj nasz artykuł: Plisy okienne – czym się kierować przy ich wyborze?
#2 Klasyczne żaluzje jako osłona okien dachowych
W roli osłony okien na poddaszu bardzo dobrze sprawdzą się również klasyczne żaluzje. Ich ogromną zaletą jest możliwość precyzyjnego i wielostopniowego ograniczania ilości światła. Miłośnikom designerskich rozwiązań do gustu przypadną żaluzje drewniane – będą pięknie współgrały z aranżacjami w skandynawskim stylu.
Jeśli natomiast na poddaszu znajduje się łazienka lub kuchnia, to warto zastanowić się nad zainstalowaniem tam żaluzji aluminiowych. Doskonale nadają się one do pomieszczeń, w których panuje wyższa wilgotność. Co istotne, żaluzje dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, tak więc bez problemu dopasujemy je do każdego wnętrza.

#3 Rolety dachowe na okna na poddaszu
Kolejnym sprawdzonym sposobem na osłonięcie okien na poddaszu są rolety dachowe. Od klasycznych różni je to, że posiadają specjalne mechanizmy, dzięki którym materiał utrzymuje się jak najbliżej okna dachowego, co zapewnia perfekcyjną ochronę przed światłem słonecznym.
Zdaniem eksperta:

#4 Dodatkowa osłona okna na poddaszu przed insektami – postaw na moskitierę
Jeśli zależy nam nie tylko na osłonie przed światłem, ale również zabezpieczeniu przed dostaniem się insektów przez okno, dobrym pomysłem będzie dodatkowo montaż moskitiery. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w domach zlokalizowanych blisko lasów i zbiorników wodnych, gdzie nadmiar komarów i insektów może być szczególnie dolegliwy w letnim okresie.
Ta opcja wiąże się również z korzyściami dla alergików – zainstalowanie moskitiery zapobiegnie bowiem dostawaniu się pyłków do mieszkania. Ponieważ moskitiery montowane są od zewnętrznej strony okna, nie będą w żadnym stopniu kolidowały z plisami, żaluzjami czy roletami.
Czym osłonić okna połaciowe? Podsumowanie
Jak widać, mamy wiele możliwości osłonienia okien połaciowych. Dokonując wyboru w pierwszej kolejności bierzmy pod uwagę, jaką funkcję pełnią pomieszczenia znajdujące się na poddaszu. Na podstawie tego zdecydujmy czy wybrać osłonę bardziej zaciemniającą, czy przepuszczającą światło. Dzięki temu przebywanie w pomieszczeniach na poddaszu będzie komfortowe, nawet mimo panującego na zewnątrz upału.