Jak powiesić firanki i zasłony na jednym karniszu?

Opublikowano: 10 czerwca 2022
Aktualizacja: 1 grudnia 2023

Firana i zasłona na jednym karniszu to bez wątpienia najchętniej wybierane połączenie w przypadku dekoracji okiennych. Zdarza się jednak, że położenie firany i zasłony na jednym poziomie może ograniczyć możliwości operowania tkaninami. Aby takie połączenie w praktyce się sprawdziło, musimy przede wszystkim dobrać odpowiedni karnisz. Nie bez znaczenia jest również sposób, w jaki powiesimy zasłonę oraz firankę. Więcej na temat wieszania dekoracji okiennych na jednym karniszu przeczytasz w naszym artykule. 

sposoby wieszania firan i zasłon na jednym karniszu

Czy powieszenie firanki i zasłony na jednym karniszu to dobry pomysł?

Jeśli chcemy powiesić zasłonę i firanę jednocześnie, najlepiej zdecydować się na specjalny karnisz. Karnisz pojedynczy (jeden drążek, pojedyncza szyna) może ograniczyć możliwość swobodnego operowania materiałami. Jeśli więc zależy nam na tym, aby poza funkcją dekoracyjną, zasłona również ochraniała przed wpadającym światłem, wybierzmy karnisz sufitowy podwójny. Na takim karniszu możemy powiesić jednocześnie zasłonę oraz firankę, a przy tym obie dekoracje okienne nie utracą swojej funkcjonalności.

Zdaniem eksperta:

Jeśli nie jesteśmy zdecydowani, czy będziemy wieszać firanki i zasłony razem czy solo, możemy zdecydować się na zakup pojedynczego karnisza z podwójnymi wspornikami. Gdy zdecydujemy się na powieszenie samych firan, tylne, puste mocowania pozostawiamy na uchwycie. Natomiast jeśli do swojej dekoracji za jakiś czas będziemy chcieli dołożyć zasłony, wystarczy, że dokupimy rury na tylny tor karnisza, co pozwoli nam na powieszenie zasłony i firany na osobnych drążkach - mówi Daniel Koźniewski, właściciel firmy Plisy Okienne
Daniel Koźniewski ekspert

Jak dobrać karnisz do powieszenia zasłon i firan?

To, jak będą prezentować się zasłony i firanki w oknie, zależy w dużym stopniu od karnisza, na który się zdecydujemy. Podczas jego zakupu, pamiętajmy zatem o kilku najważniejszych kwestiach. Przede wszystkim długość karnisza powinna być niewiele większa od szerokości okna. Zwykle do każdej ze stron należy dodać po około 20 cm. Karnisz nie może być zbyt długi, bo będzie nieestetycznie prezentował się we wnętrzu. Z kolei zbyt mała długość ograniczy nam możliwość powieszenia zasłon i firan na jednym drążku. Obecnie wieszanie zasłon i firan na jednym karniszu częściej stosuje się w przypadku karniszy szynowych, a rzadziej w przypadku karniszy drążkowych, choć i w tym wypadku nie jest to niemożliwe – wystarczy dobrać odpowiedni sposób wieszania. 

 

Chcesz powiesić jednocześnie zasłony i firanki i sprawić, by dekoracja okienna prezentowała się estetycznie?
Zapytaj o radę eksperta. Zadzwoń 
Zadzwoń: 690 813 813 Odwiedź salon

Jak prawidłowo powiesić firanki i zasłony na jednym karniszu?

Jeśli chodzi o sposób wieszania firan i zasłon na jednym karniszu, do wyboru mamy kilka możliwości – żabki, przelotki, flexy, przeszycia tunelowe. 

Wieszanie zasłon i firan na żabkach

Wieszanie firan i zasłon na jednym karniszu za pomocą żabek to z pewnością jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Jeśli postanowimy powiesić firany i zasłony na jednym drążku karnisza, wybierając ten sposób możemy sprytnie zamaskować łączenia między firanami a zasłonami. Dobrze jest wtedy przypiąć zasłonę o jedną żabkę dalej, niż koniec firanki, co pozwoli ukryć łączenia między materiałami. Bok firany przypięty do ostatniej żabki będzie ukryty pod zasłoną. 

Wieszanie zasłon i firan na przelotkach

Wieszanie firan i zasłon na jednym karniszu na przelotkach nie powinno sprawić większych trudności. Żeby oba materiały prezentowały się efektownie, najlepiej pierw na płaskiej powierzchni, np. stole, nałożyć zasłony na firany na około 3 oczka. Aby sobie ułatwić to zadanie, można je spiąć klamerkami i dopiero później przełożyć przez drążek. 

Wieszanie zasłon i firan na taśmie tunelowej

Niestety ten sposób wieszania nie nadaje się jednocześnie do zasłon i firan, ponieważ takie połączenie nie będzie wyglądać estetycznie. Powstaną widoczne łączenia między firaną a zasłoną. 

Wieszanie zasłon i firan na szelkach

Popularne jest również wieszanie firan i zasłon jednocześnie na szelkach. W tym przypadku sposób powieszenia na jednym karniszu jest zbliżony do tego na przelotkach. Pierw na karnisz powinniśmy powiesić firanki, które następnie dowolnie przeplatamy zasłonami. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Mankamentem jest wygląd szelek na drążku, zwłaszcza jeśli zasłony i firanki są w kontrastujących od siebie kolorach. 

Należy pamiętać o tym, że efekt, jaki uzyskamy, wieszając firanę i zasłonę na jednym karniszu, będzie w dużym stopniu zależał również od materiału, z jakiego wykonane zostały dekoracje okienne. 

 

Zapoznaj się również z powiązanymi artykułami na naszym blogu:

 

Autor wpisu Daniel Koźniewski - właściciel plisy okienne w Łazach Daniel Koźniewski, właściciel Plisy Okienne
Zafascynowany plisami, roletami rzymskimi, moskitierami postanowił założyć własną firmę, by dzielić się sposobem na funkcjonalne i niepowtarzalne wnętrza z innymi. Specjalista od okryć okiennych, który na co dzień wyposaża domy swoich klientów w najlepsze rozwiązania.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

0
(0)


Zamów szybką wycenę

Wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin, aby wykonać pomiar i wycenić usługę.

Wybierz rodzaj okryć, których dotyczy zapytanie
Zgoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Plisy Okienne - kontakt Daniel Koźniewski Daniel - 690-813-813
Sprawdź promocje

Zamów szybki pomiar i wycenę

Zadzwoń: 690-813-813