Wybór markizy balustradowej w 6 krokach. Na jakie elementy zwrócić uwagę?

Opublikowano: 21 marca 2023
Aktualizacja: 1 grudnia 2023

Markiza balustradowa to praktyczna, funkcjonalna osłona przed promieniami słonecznymi w przestrzeni balkonu lub tarasu. Rodzaj montażu markizy poręczowej pozwala na wygodne ustawienie odpowiedniego kąta pochyłu zadaszenia. Elastyczność tego rozwiązania to jedna z wielu jego zalet. Dzięki wysięgowi będzie doskonale chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem. Czym kierować się przy zakupie markizy montowanej na balustradę, by w pełni zaspokoić własne oczekiwania?

Na co zwrócić uwagę, dobierając markizę poręczową?

 

Krok 1. Przy wyborze markizy najpierw kieruj się wymiarami swojego balkonu lub tarasu

Markiza balustradowa powinna być zaprojektowana w taki sposób, by móc ją przymocować do balustrad o różnym kształcie. Przed zakupem tej osłony należy znać dokładne wymiary zarówno balkonu lub tarasu, jak i poręczy. To one determinują, jaką wielkość będzie miała cała konstrukcja.

Decydując się na montaż markizy, zastanówmy się, czy chcemy pełnego zasłonięcia wnęki. To, że zwykle stosuje się właśnie taki sposób zadaszenia, nie oznacza, że nie możemy dostosować go do własnych potrzeb i warunków. Nie wszystkie balkony i tarasy posiadają ekspozycję południową, bądź południowo-zachodnią, przez co nie są narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, w szczególności promieniowanie słoneczne. W takiej sytuacji oczekiwana szerokość konstrukcji może być inna niż przy typowych zleceniach.

Krok 2. Zastanów się nad mechanizmem - elektryczny czy korba?

Kolejną kwestią jest sposób, w jaki będziemy sterować markizą balkonowąDo wyboru mamy napęd elektryczny i ręczny (w postaci korby).

W przypadku tego pierwszego wariantu mamy możliwość nie tylko zdalnego rozwijania i zwijania markizy (za pomocą pilota), ale możemy także zainstalować czujnik pogodowy, który dostosuje zadaszenie do aktualnych warunków atmosferycznych. Dzięki temu nie musimy się martwić podczas nieobecności w domu o to, czy mamy zwiniętą bądź nierozwiniętą markizę. Wiele osób stawia jednak na tradycyjne rozwiązanie, które także ma swoje zalety – ekonomiczne (to nieco tańsza opcja) i dekoracyjne.

Zastanawiasz się, czym kierować się, dobierając markizę balustradową?
Skontaktuj się z nami, chętnie doradzimy w wyborze
Zadzwoń: 690 813 813 Odwiedź salon

Krok 3. Materiał wysięgnika i innych elementów konstrukcyjnych

Modele markiz dostępne na rynku wykonane są z różnych materiałów – drewna, tworzyw sztucznych lub aluminium. Według nas jedną z najlepszych opcji są markizy z aluminium ekstrudowanego. Taka konstrukcja zapewnia wytrzymałość oraz odporność na różne opady. Jest to materiał, który się nie odbarwia i doskonale sobie radzi ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Nie rdzewieje, wyróżnia się trwałością, prostym montażem, nowoczesnym i eleganckim wyglądem. Co więcej, pozwala na ustawienie odpowiedniego kąta i dostosowanie osłony przeciwsłonecznej do wnęk balkonowych. Aby trwale zamontować markizę w kasecie, należy dobrze dopasować ją do uchwytu poręczy i odpowiednio dobrać szerokość produktu. Warto skontaktować się z doświadczoną firmą montującą markizy i pergole, która pomoże dobrać idealną konstrukcję i będzie odpowiedzialna za część montażową.

Zdaniem eksperta:

Wybór markizy poręczowej jest doskonałym rozwiązaniem dla użytkowników mieszkań wystawionych w sezonie wiosennym i letnim na dużą ekspozycję słońca. Markiza stanowi także zdrowszą i tańszą alternatywę dla klimatyzacji, pozwala cieszyć się spędzaniem czasu na świeżym powietrzu - mówi Daniel Koźniewski, właściciel firmy Plisy Okienne.
Daniel Koźniewski ekspert

Krok 4. Kasetowe czy bezkasetowe? Co wybrać?

Różne modele markiz balustradowych oferują wiele sposobów zabezpieczenia zwiniętego poszycia – począwszy od jego pełnego schowania w specjalnym pojemniku (w kasecie), po brak zabezpieczenia (markizy bezkasetowe). Formą pośrednią są markizy półkasetowe, które zabudowane są tylko od góry. Wybór zadaszenia z kasetą, osłaniającą zwiniętą tkaninę z pewnością przyczyni się do wydłużenia czasu jego użytkowania.

Krok 5. Z ramionami czy bez?

Wybierając markizę, pamiętajmy, że po jej zamocowaniu do balustrady, trudno będzie o kolejne modyfikacje. Jeżeli uznamy, że chcielibyśmy, aby nasza osłona nieco odstawała od balustrady (zostawiając miejsce np. na kwiaty), warto rozważyć montaż ramion poręczowych, które pozwolą „podnieść” poszycie. Konstrukcja ramion ma też duże znaczenie dekoracyjne. Wybranie modeli rozkładanych z pomocą korby lub mechanizmów elektrycznych sprawia, że będziemy bardziej chronić tkaninę od działania wiatru.

Krok 6. Estetyka też jest istotna - model markizy poręczowej i tkanina

Markiza mocowana do balustrady charakteryzują się nie tylko unikalną funkcjonalnością – ma zapewnić także odpowiednią dekorację dla naszego balkonu. Będziemy mogli komfortowo odpoczywać i przebywać na powietrzu pod osłoną, skutecznie chroniącą i przeznaczoną do zacieniania tarasu.

Do wnęk okiennych istnieje możliwość dobrania markiz Selt, które wyróżniają się nowoczesną estetyką. Możemy wybierać spośród wielu kolorów i wzorów markiz kasetowych i bezkasetowych balkonowych. Specjalna konstrukcja jest odpowiednio wzmocniona, pozwala na regulację nachylenia, produkt jest solidny, a sprężyny działają płynnie. Co więcej, mocowanie do elewacji i barierek jest w pełni bezpieczne.

Czym kierować się, wybierając markizę poręczową?

Szukając rozwiązania, które ma dobrze osłonić nasze balkony, warto stawiać na produkty o wysokiej jakości, zakładane przez profesjonalne firmy specjalizujące się w montażu plis zaciemniającychrolet na wymiar czy żaluzji

Autor wpisu Daniel Koźniewski - właściciel plisy okienne w Łazach Daniel Koźniewski, właściciel Plisy Okienne
Zafascynowany plisami, roletami rzymskimi, moskitierami postanowił założyć własną firmę, by dzielić się sposobem na funkcjonalne i niepowtarzalne wnętrza z innymi. Specjalista od okryć okiennych, który na co dzień wyposaża domy swoich klientów w najlepsze rozwiązania.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

0
(0)


Zamów szybką wycenę

Wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin, aby wykonać pomiar i wycenić usługę.

Wybierz rodzaj okryć, których dotyczy zapytanie
Zgoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Plisy Okienne - kontakt Daniel Koźniewski Daniel - 690-813-813
Sprawdź promocje

Zamów szybki pomiar i wycenę

Zadzwoń: 690-813-813