Markiza tarasowa to coraz częściej wybierany rodzaj osłon, zapewniających ochronę balkonu, tarasu przed nagrzewaniem, opadami czy innymi warunkami atmosferycznymi. Mogą skutecznie zabezpieczyć przestrzeń. Odpowiednio dobrana markiza zapewni zmniejszenie nasłonecznienia na południowej lub południowo-zachodniej ścianie. Zanim przystąpimy do jej zakupu, warto się zastanowić, czego dokładnie oczekujemy. Wybierając markizę, zwróćmy uwagę na kilka najważniejszych cech: atrakcyjną cenę, wygodę użytkowania, stabilną konstrukcję, typ napędu (elektryczny, ręczny) czy rodzaj poszycia. Czym kierować się, kupując ogrodowe markizy? Zapraszamy do lektury!
Co to jest markiza tarasowa?
Markiza to rodzaj tekstylnego zadaszenia, które zapewnia skuteczną ochronę przed słońcem i deszczem. Jej zastosowanie jest dość szerokie, najczęściej wykorzystuje się ją, by zapewnić sobie komfortowy wypoczynek na tarasie. Mocuje się do ściany za pomocą ramion przegubowych. Wraz z tkaniną odporną na płowienie, części te składają się razem. Model po złożeniu chowa się w kasecie lub pozostaje zwinięty bez dodatkowej osłony. Obecność kasety może mieć duże znaczenie dla trwałości markizy tarasowej. Stelaż produktu wykonany jest z ekstrudowanego aluminium, który zapewnia trwałość i bezpieczeństwo stosowania. Taka markiza na taras czy do ogrodu jest odporna na lekkie podmuchy wiatru i sprawdzi się także do dużych tarasów. Może chronić przed spojrzeniami sąsiadów, odbijać szkodliwe promieniowanie. Taki daszek da się szybko i prosto zamontować pod różnym kątem nachylenia w dowolnym miejscu na ścianie zewnętrznej budynku.
Czym wyróżnia się markiza balkonowa?
Markizy balkonowe z kolei dedykowane są do montażu na balkonie czy tarasie w bloku. Taki produkt będzie się zwijać, by nie przeszkadzać nawet na niewielkiej przestrzeni. Najprostsze rozwiązania na balkon to markizy balustradowe mocowane do poręczy. Obie odmiany tak samo dobrze chronią przed słońcem. Co ważne, markizy można zamontować praktycznie na każdy balkon w bloku. Podobnie jak rolety zmniejszają one ilość światła wpadającego do wnętrza.
Jak wybrać markizę na balkon lub taras?
Zakup najlepszej markizy na taras czy balkon może nastręczyć nam nieco trudności. Aby ułatwić to zadanie, podpowiadamy, na jakich cechach warto się skupić, by wybrać najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, a równocześnie najprostsze i najtańsze. Nie zawsze idealnie pogodzimy wszystkie wymogi, ale posiadając tę wiedzę, łatwiej dobierzemy dopasowany do nas produkt.
Zdaniem eksperta:

Kilka porad, które odpowiedzą na pytanie, jaką markizę tarasową wybrać:
- zastanów się, czy będziesz chciał ją schować na zimę, czy nie – od tego zależy czy wybrać model z półkasetą,
- czy ma zapewnić ochronę przed deszczem? – wybierz tkaniny wodoodporne,
- czy nasze wnętrza lubią się przegrzewać latem? – jeśli tak postaw na grube materiały,
- czy montaż markizy będzie nad drzwiami balkonowymi, czy może lepiej postawić na markizy boczne – odpowiedź na te pytania podpowie, jaki rodzaj osłony kupić,
- markizy należy dobrać do naszych potrzeb, polecamy taką, która po zwinięciu chowa się całkowicie (modele wypierają stałe zadaszenie).
Markiza tarasowa – jaki rodzaj materiału będzie najlepszy?
Markiza ogrodowa, na taras czy balkon, oprócz wielu praktycznych zadań, może pełnić również rolę dekoracyjną jak np. żaluzje czy plisy okienne. Dzięki nim taras staje się przestrzenią idealną dla bezpiecznego relaksu. Podczas zakupu produktu ważną kwestią jest materiał poszycia, który wybierzemy. Powinien on kolorystycznie pasować do fasady budynku i naszych upodobań. Oprócz aspektów czysto wizualnych sprawdźmy również, czy tkanina jest odpowiednio gruba, wiatro- i wodoodporna i czy nie wypłowieje od słońca. By dobrać solidną i trwałą warto skorzystać z porady specjalistów. Po kontakcie firmą zajmująca się montażem osłon okiennych na pewno podpowie, który materiał warto wybrać. Ciekawym rozwiązaniem jest również skorzystanie z kolorystyki czy faktur podobnych do tych, które mamy wewnątrz mieszkania czy domy na plisach dzień-noc, roletach materiałowych czy roletach rzymskich. Uzyskamy wtedy skuteczną i spójną ochronę przeciwsłoneczną.