Jeśli budujesz dom w nasłonecznionym miejscu i planujesz duże przeszklenia, musisz wybrać zewnętrzne zaciemnienie. W przeciwnym razie wnętrze się przegrzeje. Żaluzje fasadowe zatrzymują więcej promieni słonecznych i ciepła, niż osłony montowane wewnątrz budynku. Pozwalają uchylić lamele pod określonym kątem, w zależności od kierunku padania światła słonecznego. Zapewniają łatwe kontrolowanie ilości światła naturalnego we wnętrzach. Kupując żaluzje zewnętrzne, prawdopodobnie najbardziej interesują Cię parametry techniczne oraz kształt lub szerokość lameli. Jednak, aby mieć pewność, że osłony fasadowe pasują do budynku, ważne są także inne elementy. Podsumowaliśmy to wszystko w tym artykule, aby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję dotyczącą ich zakupu.
Wybór odpowiednich żaluzji zewnętrznych w 5 krokach
Żaluzje fasadowe przed długi czas kojarzone były wyłącznie z budynkami użyteczności publicznej. Jednak obecnie ich popularność wzrasta i razem z roletami zewnętrznymi chętnie wybierane są do osłony domów przed nadmiernym nasłonecznieniem. Jeśli nie wiesz, jak dobrać żaluzje elewacyjne do swojego budynku, sprawdź poniższe wskazówki.
Krok 1. Wybór rodzaju i szerokości lameli
W przypadku osłon zewnętrznych tego typu możemy w dużym stopniu wpłynąć na ich wygląd. Żaluzje zewnętrzne z lameli w kształcie litery C (takie jak C-80 lub C-65) były jednymi z pierwszych na rynku. Ich dużą zaletą jest możliwość odchylenia listew w obie strony i odbijania światła w kierunku sufitu lub podłogi, w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jednak po zamknięciu nie tworzą całkowitego zaciemnienia. Te właściwości sprawiają, że nadają się do pomieszczeń, w których niewymagane jest całkowite odcięcie światła słonecznego.
Bardziej nowoczesnymi i chętniej wybieranym przez Klientów sklepu Plisy Okienne są żaluzje z lamelami Z lub S (np. S-90, Z-90 czy Z-70). Kształt ten sprawia, że listwy idealnie do siebie pasują, gwarantując lepsze zaciemnienie pomieszczeń niż żaluzje typu C. Mają też naciągnięte na krawędzie gumki, dzięki czemu są ciche, nawet gdy na zewnątrz jest wietrznie.
Po wybraniu kształtu lameli należy podjąć decyzję odnośnie ich szerokości. Węższe listwy polecane są do ochrony mniejszych okien lub w miejscach, gdzie elewacja budynku jest wyjątkowo wąska. Natomiast szersze lamele (80 lub 90 mm) nadają się do dużych okien i powierzchni szklanych, takich jak ogrody zimowe.
Krok 2. Wybór koloru żaluzji fasadowych
Po wybraniu rozmiaru i typu żaluzji zewnętrznych przychodzi czas na kolor, który powinien być dopasowany do elewacji budynku. Zwykle dostępne są w kilku podstawowych barwach – najczęściej w chłodniejszych odcieniach bieli, szarości lub antracytu. Jednak nie są to jedyne opcje do wyboru, podobnie jak w przypadku rolet rzymskich, plis okiennych czy żaluzji wewnętrznych. Wiele firm oferuje lamele w dowolnym kolorze z palety RAL. Należy pamiętać, że dobór zabarwienia dotyczy nie tylko listew, ale także profili prowadzących, osłon i profili dolnych.
Krok 3. Wybór metody sterowania żaluzjami zewnętrznymi
W przypadku żaluzji zewnętrznych mamy do wyboru dwie metody kontrolowania ich położenia. Najtańszym rozwiązaniem jest sterowanie manualne, które wykorzystuje korby lub koraliki do podnoszenia, opuszczania i pochylania lameli. Oprócz potrzeby użycia siły przy większych przeszkleniach wadą jest także konieczność przewiercenia elewacji przez instalatora, aby umieścić mechanizm sterowania ręcznego wewnątrz domu.
Zdaniem eksperta:

Krok 4. Wybór sposobu montażu rolet fasadowych
Chociaż istnieje kilka metod montażu żaluzji zewnętrznych, wybór jest ograniczony właściwościami budynku. Dużą popularnością cieszą się żaluzje ukryte pod elewacją, w których profil górny i prowadnice są niewidoczne. Jednak, aby móc wykonać taki typ instalacji, należy uwzględnić go już w momencie projektowania domu i jego budowy. W innym przypadku konieczne byłoby zniszczenie elewacji, co jest zwykle nieopłacalne. Decydując się na żaluzje w starszym budynku, realizowana jest instalacja natynkowa na elewacji lub we wnęce okiennej. W tym przypadku nad oknem montowana jest osłona, która służy do przechowywania zwiniętych żaluzji.
Krok 5. Wykonanie odpowiednich pomiarów pod żaluzje zewnętrzne
Odpowiednie dobranie wielkości żaluzji fasadowych pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa domu i estetyki budynku. Dlatego ten element warto powierzyć fachowcom, którzy na miejscu dokonają dokładnych wyliczeń, a dodatkowo pomogą w podjęciu decyzji dotyczącej sposobu sterowania czy montażu.