Jak wyczyścić żaluzje? Poradnik krok po kroku

Opublikowano: 30 stycznia 2022

Żaluzje to wciąż jedne z najchętniej wybieranych osłon przeciwsłonecznych do naszych okien. Są praktyczne, ponieważ pozwalają na płynną regulację ilości światła wpadającego do wnętrza. Część osób boi się na nie postawić ze względu na czasochłonność ich czyszczenia. Jednak znając kilka praktycznych trików, mycie żaluzji przebiegnie bardzo sprawnie. Oto krótki poradnik jak krok po kroku wyczyścić żaluzje w mieszkaniu i domu. Zachęcamy do lektury!

Triki, które ułatwią czyszczenie żaluzji

Regularność - najważniejszy krok do czystych żaluzji bez kurzu

Żaluzje, podobnie jak inne osłony okienne (plisyrolety) podatne są na gromadzenie dużej ilości kurzu. Z tego powodu dla utrzymania ich w czystości konieczne jest regularne ich sprzątanie. Tak naprawdę to najważniejszy krok do zapewniania sobie łatwego ich mycia. Wystarczy dwa razy w miesiącu je odkurzyć, by pozbyć się kurzu i roztoczy.

Jak szybko wyczyścić żaluzje z materiału, aluminiowe, drewniane?

Jak już wspomnieliśmy, do regularnego odkurzania żaluzji zarówno drewnianych, aluminiowych jak również materiałowych wystarczy miotełka do kurzu lub miękka ściereczka z mikrofibry. Szczoteczką w łatwy sposób pozbędziemy się nadmiaru kurzu. Idąc od góry, musimy delikatnie zbierać kurz. Unikajmy gwałtownych ruchów, które sprawią, że kurz nie zostanie zebrany, a jedynie zmieni swoje położenie. Ważne jest również regularne czyszczenie miotełki z kurzu. Innym sposobem jest wykorzystanie specjalnych końcówek do odkurzacza. Z pewnością ta metoda będzie szybsza, niż ręczne odkurzanie, ale również mniej delikatne i nie sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju żaluzji (oraz rolet materiałowych i dzień-noc). Jeśli się na nią zdecydujemy, musimy pamiętać o zmniejszeniu mocy odkurzacza oraz wyczyszczeniu dedykowanej końcówki.

Jak umyć żaluzje aluminiowe?

Najczęściej wybierane przez klientów żaluzje aluminiowe są dość trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Bez problemu można je myć na mokro, najważniejsze, by ich nie przemoczyć.

Zdaniem eksperta:

Do mycia żaluzji aluminiowych wystarczy nam woda z mydłem lub płynem do mycia naczyń oraz szmatka. Poza regularnym odkurzaniem warto żaluzje co jakiś czas przemywać na mokro. By to zrobić niezbędna będzie nam wilgotna szmatka (nie za mokra, by nie ociekała wodą) i woda do jej opłukiwania - mówi Daniel Koźniewski, właściciel firmy Plisy Okienne
Daniel Koźniewski ekspert

Czyszczenie żaluzji zaczynamy od góry i delikatnie lamel po lamelu je przecieramy. Powinniśmy zrobić to z obu stron, regularnie czyszcząc ściereczkę, by nie roznosić brudu po już umytych żaluzjach. Możemy również wybrać szybszą metodę i przecierać żaluzje całościowo od góry do dołu, bez wyszczególniania pojedynczych lameli. Dobrze sprawdzi się do tego flanelowa szmatka.

Jak poprawnie umyć żaluzje?

Jak czyścić żaluzje drewniane?

Drewniane żaluzje są zdecydowanie delikatniejsze niż te aluminiowe. Z tego powodu nie wolno ich przemoczyć, ponieważ woda zdeformuje lub odbarwi drewniane lamele. W jaki sposób więc czyścić drewniane żaluzje? Przede wszystkim jedyną w 100% bezpieczną metodą jest ta na sucho. Jeśli istnieje konieczność ich mocniejszego przemycia, zróbmy to delikatnie zwilżoną, miękką ścierką. By uniknąć nagromadzenia kurzu na drewnianych żaluzjach, warto je regularnie impregnować. Specjalny środek pomoże nam utrzymać je w czystości.

Jak zadbać o czystość żaluzji materiałowych, pionowych?

Pionowe żaluzje wykonane z materiału dużo łatwiej utrzymać w czystości. Gromadzą zdecydowanie mniej kurzu i zabrudzeń. Dodatkowo część modeli może być prana ręcznie lub w pralce. A to znacznie przyspiesza proces czyszczenia żaluzji pionowych. W pozostałych modelach, które nie mogą być prane w pralce, do czyszczenia przydadzą się szmatka z mikrofibry i gumka do ścierania. Z ich pomocą pozbędziemy się wszelkich zabrudzeń.

Jakich narzędzi używać do czyszczenia żaluzji?

By ułatwić sobie czyszczenie żaluzji oraz nie zrazić się do regularnego ich sprzątania, warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Co może nam się przydać?

  • szmatka z mikrofibry lub flaneli – czyli z miękkiej tkaniny, która nie porysuje żaluzji oraz delikatnie zbierze kurz;
  • szczotka do kurzu ręczna – koniecznie regularnie myta i wymieniana;
  • dedykowana szczotka do odkurzacza – przyda się do szybkiego sprzątania;
  • specjalna wielopalczasta szczotka do żaluzji – dzięki niej delikatnie zetrzemy kurz jednocześnie z kilku lameli i to równocześnie od góry i dołu;
  • dedykowane nasączone płynem czyszczącym ściereczki, które przydadzą się do większych zabrudzeń.

Na co uważać podczas mycia żaluzji?

Podczas czyszczenia żaluzji nie powinniśmy się śpieszyć, ponieważ są one delikatne i możemy je uszkodzić. Uważajmy na nadmiar wody, szczególnie podczas pielęgnacji żaluzji elektrycznych oraz drewnianych, choć żadnego rodzaju nie możemy przemoczyć. Zadbajmy również o delikatne narzędzia wspomagające.

Dowiedz się więcej o doborze żaluzji:

Autor wpisu Daniel Koźniewski - właściciel plisy okienne w Łazach Daniel Koźniewski, właściciel Plisy Okienne
Zafascynowany plisami, roletami rzymskimi, moskitierami postanowił założyć własną firmę, by dzielić się sposobem na funkcjonalne i niepowtarzalne wnętrza z innymi. Specjalista od okryć okiennych, który na co dzień wyposaża domy swoich klientów w najlepsze rozwiązania.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 1 / 5. Liczba głosów 2

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

1
(2)


Zamów szybką wycenę

Wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin, aby wykonać pomiar i wycenić usługę.

Wybierz rodzaj okryć, których dotyczy zapytanie
Zgoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Plisy Okienne - kontakt Daniel Koźniewski Daniel - 690-813-813
Sprawdź promocje

Zamów szybki pomiar i wycenę

Zadzwoń: 690-813-813