Jak poprawnie zmierzyć okna pod rolety rzymskie? Podpowiadamy

Opublikowano: 20 kwietnia 2023
Aktualizacja: 1 grudnia 2023

Rolety rzymskie od kilku sezonów stanowią prawdziwy wnętrzarski hit. Chętnie wybierane są przez osoby, które poszukują bardziej dekoracyjnych form osłon okiennych. Pozwalają na szybką odmianę aranżacji przestrzeni, a dzięki szerokiej gamie materiałów i kolorów sprawdzają się w pomieszczeniach urządzonych w różnych stylach. Jednak, aby osłona okienna prezentowała się efektownie i elegancko, musi zostać wykonana w odpowiednim rozmiarze. Nie wiesz, co wziąć pod uwagę przy dokonywaniu pomiarów okna pod roletę rzymską? Przygotowaliśmy poradnik, który pozwoli przeprowadzić poprawne wymiarowania. Zapraszamy do lektury.

jak zmierzyć okna pod rolety rzymskie?

Pomiar rolet rzymskich a sposób montażu

Rolety rzymskie na wymiar stanowią doskonałe połączenie funkcjonalności rolet i dekoracyjnego stylu zasłon. Dobrze chronią przed słońcem, a wieczorem sprawiają, że wnętrze mieszkania jest niewidoczne dla przechodniów. Dodatkowo można zamontować je na kilka sposobów – na suficie, ścianie, karniszu czy oknie. W zależności od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, sposób mierzenia okna będzie przebiegać nieco inaczej.

Jak zmierzyć rolety pod montaż do ściany?

W przypadku rolet rzymskich, montowanych na dołączonych wspornikach do ściany nad oknem, należy ustalić, na jakiej wysokości zostanie ona zainstalowana. Pozwoli to dobrać potrzebną ilość materiału. Dodatkowo trzeba wyznaczyć rozstaw wkrętów. W celu określenia szerokości osłony możesz po prostu zmierzyć wnękę okienną i dodać do otrzymanej wartości 5-10 cm z każdej strony. Sprawdzenie wymiarów wnęki od górnej krawędzi do parapetu (w przypadku okna) lub podłogi (w przypadku balkonu) i dodanie 25-30 cm pozwoli na określenie długości rolety. Taki zapas materiału zapewni swobodne otwieranie okna w momencie, gdy osłona będzie podniesiona. Pamiętaj, aby nie zawiesić rolety rzymskiej za blisko wnęki, gdyż nawet po zwinięciu, konieczne może okazać się odchylenie materiału, w celu otworzenia okna.

Jak zmierzyć okno przy montażu rolety rzymskie do sufitu?

Zdecydowanie rzadziej wybierany jest montaż rolet rzymskich na suficie, choć zwłaszcza na dużych przeszkleniach prezentuje się niezwykle efektownie. Materiał osłony pozwala urozmaicić pomieszczenie i nadać mu przytulności. Dokonanie wymiarowania tak zamontowanych przesłon nie jest trudne i przebiega podobnie do instalacji ściennej. Na początku warto sprawdzić, czy instalacja osłony w ten sposób jest w ogóle możliwa w Twoim mieszkaniu. W tym celu dokonaj pomiaru odległości sufitu od górnej krawędzi okna. Jeśli uzyskasz wynik większy niż 30 cm, bez obaw możesz wybrać montaż rolety rzymskiej na suficie – kaseta nie będzie przeszkadzać przy otwieraniu okna. Dalsze kroki są niemal identyczne, jak przy osłonie na ścianie:

  • zmierz odległość między sufitem a parapetem lub podłogą w przypadku dużych okien czy też drzwi balkonowych;
  • wykonaj pomiar wnęki, a do otrzymanego wyniku dodaj maksymalnie 20 cm.
Planujesz zakup rolet rzymskich, ale nie wiesz na, jaki montaż się zdecydować i jak zmierzyć okna?
Powierz to zadanie specjalistom! Skontaktuj się z nami
Zadzwoń: 690 813 813 Odwiedź salon

Czy możliwy jest bezinwazyjny montaż rolet rzymskich?

Możliwy jest także bezinwazyjny montaż rolety rzymskiej dedykowany dla najbardziej wymagających lub osób wynajmujących mieszkanie.

 

Jak poprawnie zmierzyć rozmiar rolet rzymskich montowanych do ramy okna?

Rolety rzymskie można przymocować także do ram okiennych. Doskonale zastąpią tradycyjne firany lub zazdrostki, a dodatkowo będą prezentować się zdecydowanie bardziej nowocześnie. Dodatkowo zyskasz skuteczną ochronę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, czego nie są w stanie zapewnić zwykłe firanki. Należy jednak pamiętać, że przy tego typu montażu roleta może uniemożliwić całkowite otwarcie okna.

bezinwazyjny monraż rolet rzymskich na ramie okiennej

Zdaniem eksperta:

Roleta rzymska zostanie zamocowana do skrzydła ramy okna za pomocą solidnych zaczepów, które nie wymagają wiercenia. Jednak, aby instalacja bezinwazyjna była możliwa, okno nie może posiadać wywietrznika i musi się otwierać. Pomiar obejmuje określenie szerokości całkowitej rolety, zwykle razem z listwami przyszybowymi. Wysokość mierzona jest od parapetu do górnej krawędzi okna - mówi Daniel Koźniewski, właściciel firmy Plisy Okienne
Daniel Koźniewski ekspert

 

Rolety rzymskie montowane na karnisz - pomiar

Osoby, które zdecydowały się zrezygnować z zasłon i firan na rzecz rolet rzymskich, mogą wykorzystać pozostały po nich karniszTo wygodne rozwiązanie, które eliminuje konieczność wiercenia dziur na kołki rozporowe oraz zapewnia szybki montaż i demontaż w celu wyczyszczenia. Zastanawiasz się jak prawidłowo wymierzyć rolety montowane na karniszu? Wykonaj dwa poniższe działania:

  • Wysokość ustal na podstawie pomiaru odległości karnisza od parapetu. W przypadku modeli wiszących na szelkach uwzględniając ich długość, aby nie okazało się, że osłona okienna przeszkadza przy otwieraniu okna.
  • Dokonaj pomiaru wnęki okiennej, a następnie dodaj minimum 20 cm (w zależności od długości karnisza), aby roleta rzymska ładnie zasłaniała szybę i prezentowała się w pomieszczeniu.
Autor wpisu Daniel Koźniewski - właściciel plisy okienne w Łazach Daniel Koźniewski, właściciel Plisy Okienne
Zafascynowany plisami, roletami rzymskimi, moskitierami postanowił założyć własną firmę, by dzielić się sposobem na funkcjonalne i niepowtarzalne wnętrza z innymi. Specjalista od okryć okiennych, który na co dzień wyposaża domy swoich klientów w najlepsze rozwiązania.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

0
(0)


Zamów szybką wycenę

Wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin, aby wykonać pomiar i wycenić usługę.

Wybierz rodzaj okryć, których dotyczy zapytanie
Zgoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Plisy Okienne - kontakt Daniel Koźniewski Daniel - 690-813-813
Sprawdź promocje

Zamów szybki pomiar i wycenę

Zadzwoń: 690-813-813