Jaki karnisz wybrać na skosy? Podpowiadamy

Opublikowano: 10 lipca 2022
Aktualizacja: 1 grudnia 2023

Wybór i montaż karnisza na skosy może się okazać nie lada wyzwaniem. Dekoracja okien pod skosami jest na tyle problematyczna, że nie zawsze standardowe karnisze dostępne w sklepach będą pasować. W przypadku skosów ważne jest, aby odpowiednio zaplanować całą konstrukcję, a także określić, w jaki sposób chcemy, aby zasłona i firanka układała się na oknie. Zapraszamy do lektury naszego poradnika, w którym podpowiadamy, jaki karnisz wybrać na skosy. 

karnisz na skosy

Spis treści

Klasyczne karnisze na skosach

Karnisze klasyczne to najczęściej karnisze rurowe, składające się – jak sama nazwa wskazuje – z rury, która stanowi tor przesuwu z żabkami lub agrafkami. Zwykle karnisze klasyczne przytwierdzane są do ściany, blisko sufitu. Mogą być one wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejsze są karnisze metalowe, a także drewniane. 

W przypadku montażu karnisza na skosach najważniejsze jest dokładne wymierzenie długości. Karnisz powinien być niewiele dłuższy od szerokości okna. W przypadku niestandardowych okien warto wybierać karnisze na wymiar – wówczas mamy gwarancję, że będzie on idealnie pasował do miejsca montażu. 

Szyny sufitowe na skosy

W przypadku dekoracji okien pod skosami dobrze sprawdzą się szyny sufitowe. Montaż takiej szyny na skosach jest analogiczny do montażu szyny na suficie. Karnisz szynowy mocujemy pod skosami. Ważne jest jednak, aby precyzyjnie podążać za linią skosu. Pamiętając o tych zasadach oraz o dobraniu właściwego rozmiaru szyny sufitowej, montaż karnisza nie powinien przysporzyć większych problemów. Na rynku dostępnych jest wiele modeli szyn sufitowych. Najpopularniejsze są szyny sufitowe wykonane z PCV, czyli z polichlorku winylu. 

Zdaniem eksperta:

Największą zaletą szyny z PCV jest stosunkowo niska cena, a także odporność na korozję oraz działanie czynników atmosferycznych. Taka szyna nawet po wielu latach użytkowania nadal będzie wyglądać jak nowa - mówi Daniel Koźniewski, właściciel firmy Plisy Okienne
Daniel Koźniewski ekspert

Równie popularne są szyny sufitowe aluminiowe. W zależności od ostatecznego efektu, jaki chcemy uzyskać, możemy wybierać karnisze sufitowe pojedyncze, podwójne, a także z dekoracyjną maskownicą. 

Karnisze narożne na skosy

Kolejną grupę produktów stanowią karnisze narożne na skosy, inaczej określane karniszami wykuszowymi. Charakteryzują się one prostą konstrukcją. Oprócz wsporników wyposażone są w łączniki przegubowe do łączenia rur. Łączniki w przypadku karniszy narożnych są najczęściej typu zawiasowego z zakresem zagięcia od 90 do nawet 180 stopni. Aby prawidłowo zamontować karnisz wykuszowy, należy przede wszystkim dokładnie obliczyć długość każdej ze ścian, na której ma znaleźć się konstrukcja. 

 

Skosy uniemożliwiają Ci wybór tradycyjnych karniszy?
Skontaktuj się z nami i wybierz idealnie dopasowane karnisze na skosy 
Zadzwoń: 690 813 813 Odwiedź salon

Jak powiesić zasłony na skosach?

Zasłony i firany na skosach można zamontować na kilka sposobów. Wszystko zależy od rozmieszczenia okien oraz od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Najczęściej wybieranym sposobem wieszania zasłon na skosach jest sposób ,,do wyższego boku”. Polega on na tym, że zasłony wieszamy na wyższej krawędzi górnej skosu. Po zsunięciu zasłona zawieszona w ten sposób nie opiera się o podłogę, a co za tym idzie nie zbiera kurzu oraz się nie gniecie. Rozwiązanie to sprawdzi się na pewno wówczas, gdy zależy nam na funkcjonalności. 

Drugim, równie popularnym sposobem wieszania zasłon na skosach, jest sposób ,,do środka”. W tym wypadku zsuwamy zasłony do środka karnisza. To rozwiązanie polecane jest wówczas, gdy mamy podwójny skos. 

wieszanie zasłony na skosach

Jeszcze innym, ale już znacznie mniej popularnym sposobem, jest wieszanie zasłon na niższej krawędzi górnej karnisza. Nie zawsze jednak można wybrać to rozwiązanie. 

Jeśli oprócz zasłon chcemy powiesić również firankę, najlepiej będzie zastosować podwójne szyny sufitowe. 

Okna na skosach zwykle posiadają nieregularne kształty. W praktyce oznacza to dla nas, że zarówno firana, zasłona, jak i sam karnisz, muszą zostać wykonane na zamówienie. Trudno bowiem dopasować gotowe produkty dostępne w sklepach do tak nietypowych wymiarów okien. 

 

Przeczytaj na naszym blogu również: 

Autor wpisu Daniel Koźniewski - właściciel plisy okienne w Łazach Daniel Koźniewski, właściciel Plisy Okienne
Zafascynowany plisami, roletami rzymskimi, moskitierami postanowił założyć własną firmę, by dzielić się sposobem na funkcjonalne i niepowtarzalne wnętrza z innymi. Specjalista od okryć okiennych, który na co dzień wyposaża domy swoich klientów w najlepsze rozwiązania.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 2.6 / 5. Liczba głosów 5

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

2.6
(5)


Zamów szybką wycenę

Wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin, aby wykonać pomiar i wycenić usługę.

Wybierz rodzaj okryć, których dotyczy zapytanie
Zgoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Plisy Okienne - kontakt Daniel Koźniewski Daniel - 690-813-813
Sprawdź promocje

Zamów szybki pomiar i wycenę

Zadzwoń: 690-813-813