Jaki mechanizm do rolet rzymskich warto wybrać?

Opublikowano: 10 lutego 2023
Aktualizacja: 1 grudnia 2023

Idealnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują funkcjonalnych i estetycznych osłon okiennych, są rolety rzymskie. Produkty te występują w dziesiątkach stylowych wzorów i wykonane są z najwyższej jakości tkanin, które mogą być całkowicie zaciemniające lub prześwitujące. Stanowią doskonałą alternatywę dla zasłon, ponieważ prezentują się zdecydowanie bardziej nowocześnie. Uniwersalny design sprawia, że są w stanie podkreślić charakter różnych pomieszczeń, a jednocześnie zapewniają wygodną regulację nasłonecznienia. Warto przyjrzeć się nieco bliżej ich mechanizmowi sterowania, aby wybrać najlepiej odpowiadający naszym potrzebom. 

jak sterować roletami rzymskimi?

Rolety rzymskie sterowane ręcznie

Rolety rzymskie szyte na wymiar to proste w swojej formie, a jednocześnie bardzo dekoracyjne osłony okienne. Podczas podnoszenia do góry układają się w poziomie fałdy, które nachodzą jedna na drugą, natomiast po opuszczeniu tkanina jest całkowicie prosta. Decydując się na ich montaż w kuchni, jadalni, salonie czy sypialni, należy obok rozmiaru, koloru, rodzaju tkaniny ustalić mechanizm sterowania. Manualne kontrolowanie położenia rolet rzymskich, czy też każdego innego rodzaju osłon okiennych, takich jak rolety materiałowerolety dzień-nocżaluzje sprawdzi się wyłącznie w miejscach z łatwym dostępem do okna.

Rolety rzymskie z mechanizmem sznurkowym

Sterowanie roletą rzymską za pomocą sznurków stanowi najprostszy mechanizm, dzięki któremu możemy zatrzymać osłonę okna na dowolnie wybranej wysokości. W celu obniżenia lub podniesienia materiału należy ustawić sznurki pod kątem około 40 stopni do ściany. Podniesienie lub opuszczenie rolety rzymskiej powoduje zmianę długości sznurka.

Zdaniem eksperta:

Mechanizm sznurkowy sprawdzi się zwłaszcza przy osłonach wykonanych z lekkiego materiału lub na mniejszych oknach. Jeśli planujesz raczej rzadko zmieniać położenie rolety i będzie ona służyła głównie do dekoracji Twojego okna, to ten typ jej kontrolowania jest dobrym wyborem. Pozwoli obniżyć znacznie koszty zakupu, na co zwraca uwagę wiele osób. Na ten rodzaj sterowania mogą zdecydować się także posiadacze okien o nieregularnym kształcie np. z łukiem. Szynę można wygiąć, przystosowując ją do wyglądu przeszklenia. Cena jest przystępna, ale wynika głównie z prostoty mechanizmu. Wadą jest długi sznurek pozostający po podciągnięciu rolety do góry - mówi Daniel Koźniewski, właściciel firmy Plisy Okienne
Daniel Koźniewski ekspert

Rolety rzymskie na łańcuszek

Drugim popularnym sposobem do manualnego sterowania roletami rzymskimi jest mechanizm łańcuszkowy. Działa na niemal identycznej zasadzie jak sznurkowy, z tym że prezentuje się zdecydowanie lepiej na oknie. Złożony jest z aluminiowej kasety, w której znajdują się rolki do zwijania linek rolety. Łańcuszek koralikowy pozwala ustawić roletę na dowolnej wysokości, bez poślizgu nawet przy wykonaniu z ciężkich tkanin.

sterowanie ręczne a elektryczne roletami rzymskimi

 

Rolety rzymskie elektryczne - komfort i wygoda

Sterowanie roletami rzymskimi za pomocą elektrycznego mechanizmu to rozwiązanie dla najbardziej wymagających użytkowników. Należy do nowoczesnych form i gwarantuje duży komfort użytkowania. Nie wymaga użycia siły, ponieważ położenie można kontrolować za pomocą specjalnego pilota. Pozwala on na zarządzanie roletami rzymskimi umieszczonymi na dużej wysokości oraz o większych rozmiarach. W przypadku kilku osłon w domu możliwe jest sterowanie ich położeniem za pomocą jednego wyłącznika, co jest niezwykle praktyczne i wygodne.

Nie jesteś zdecydowany co do sposobu sterowania roletami rzymskimi?
Zadzwoń, chętnie doradzimy właściwy mechanizm i odpowiemy na pytania
Zadzwoń: 690 813 813 Odwiedź salon

Jak zamontować rolety rzymskie do sterowania elektrycznego?

Rolety rzymskie elektryczne to codzienna wygoda. Codzienne ręczne opuszczanie i podnoszenie osłon to czynność, którą można zamienić na wygodne sterowanie za pomocą jednego naciśnięcia pilota. Jeśli chcemy, aby rolety były kontrolowane przy użyciu mechanizmu elektrycznego, należy wybrać jeden z dwóch typów montażu:

  • do ściany nad oknem – preferowany jest w miejscach, gdzie dodatkowo zamontowane są karnisze lub gdy odległość między sufitem a oknem jest bardzo duża;
  • do sufitu – stanowi najbardziej estetyczny sposób instalacji rolet rzymskich. Osłona nie koliduje z oknem, a dodatkowo prezentuje się niezwykle elegancko. Należy jednak pamiętać o tym, że nie jest możliwy montaż do sufitów podwieszanych.

Istnieje także możliwość bezinwazyjnego montażu rolet rzymskich na karniszu lub instalacji do ramy okiennej. Jednak w tym wypadku nie da się zastosować sterowania automatycznego.

Na jaki mechanizm sterowania roletami rzymskimi postawić?

Wybór odpowiedniego mechanizmu do sterowania roletami rzymskimi to w dużej mierze sprawa indywidualna. Osoby, które cenią sobie wygodę i często będą zmieniać położenie osłony okna, powinny postawić na droższe sterowanie elektryczne. Należy wziąć także pod uwagę, że kontrolowanie pozycji rolet rzymskich za pomocą sznurka lub łańcuszka, nie zawsze będzie możliwe lub wygodne. W przypadku okien umieszczonych wysoko lub z trudną dostępnością może okazać się to dużym wyzwaniem. Dlatego decyzję odnośnie mechanizmu sterowania osłonami warto przemyśleć, aby dokonać właściwego zakupu. Przy czym cena nie powinna być jedynym kryterium branym pod uwagę, ważniejsza jest funkcjonalność rolety.

Autor wpisu Daniel Koźniewski - właściciel plisy okienne w Łazach Daniel Koźniewski, właściciel Plisy Okienne
Zafascynowany plisami, roletami rzymskimi, moskitierami postanowił założyć własną firmę, by dzielić się sposobem na funkcjonalne i niepowtarzalne wnętrza z innymi. Specjalista od okryć okiennych, który na co dzień wyposaża domy swoich klientów w najlepsze rozwiązania.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

5
(1)


Zamów szybką wycenę

Wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin, aby wykonać pomiar i wycenić usługę.

Wybierz rodzaj okryć, których dotyczy zapytanie
Zgoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Plisy Okienne - kontakt Daniel Koźniewski Daniel - 690-813-813
Sprawdź promocje

Zamów szybki pomiar i wycenę

Zadzwoń: 690-813-813