Jakie plisy do salonu wybrać?

Opublikowano: 25 lipca 2022
Aktualizacja: 1 grudnia 2023

Plisy okienne pełnią funkcję osłony przed słońcem, jak i dekoracji jednocześnie. Ze względu na swoje walory wiele osób wybiera je do najbardziej reprezentatywnego pomieszczenia w domu, jakim jest pokój dzienny. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jakie plisy wybrać do salonu. Zapraszamy do lektury.

rolety plisowane w salonie

Dlaczego warto zdecydować się na plisy w salonie?

Plisy okienne, zwane również roletami plisowanymi, tym różnią się od zwykłych rolet, że mają postać harmonijki wykonanej ze sztywnej tkaniny. Poruszają się w sposób góra-dół za pomocą specjalnych uchwytów. Można je zwijać i rozwijać w dowolnej części okna. Dzięki takiemu mechanizmowi za ich pomocą możemy przysłonić tylko tę część okna, która emituje duże nasłonecznienie, jednocześnie nie ograniczając sobie oglądania przestrzeni na zewnątrz. W zależności od indywidualnych preferencji do wyboru mamy różne rodzaje rolet plisowanych. Najpopularniejsze to: plisy dzień-noc o różnym stopniu przepuszczalności światła oraz plisy zaciemniające, które potrafią całkowicie zablokować światło wpadające z zewnątrz. 

Plisy okienne doskonale chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i jednocześnie zapewniają prywatność, wówczas kiedy jest ona potrzebna. Pozwalają swobodnie dostosować ilość wpadającego słońca, z tego też względu dobrze sprawdzą się w salonach z dużymi oknami skierowanymi na południe. Szeroki wybór różnorodnych materiałów do plis sprawia, że z łatwością dopasujemy je do wystroju naszego pokoju dziennego. 

Jakie wybrać plisy do salonu?

Poniżej przedstawiamy najważniejsze kryteria, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze plis okiennych do pokoju dziennego: 

Kolor plis okiennych do salonu

Stojąc przed wyborem plis do salonu, przede wszystkim powinniśmy zadać sobie pytanie: w jakim stylu urządzone jest nasze wnętrze oraz jaka kolorystyka w nim dominuje. W salonach, w których króluje szarość i biel, najlepiej sprawdzą się plisy w jasnych odcieniach – spójna kolorystyka rolet plisowanych z barwą ścian sprawi, że we wnętrzu zapanuje harmonia. Jeśli natomiast zależy nam na mocniejszym akcencie w pomieszczeniu, wybierzemy te w bardziej wyrazistych kolorach, na przykład w granacie czy butelkowej zieleni. W tym wypadku kolor plis możemy dopasować, na przykład do kolorystyki zasłon. Pamiętajmy jednak zawsze o tym, aby kolor osłony okiennej pasował do głównego motywu przewodniego w danym pomieszczeniu. Tylko w ten sposób unikniemy efektu kiczu. 

Zdaniem eksperta:

Wybierając kolor plis do salonu, ważne jest, aby dekoracja okienna idealnie wpisała się w stylistykę wnętrza, tworzyła spójną całość, nie odstając od charakteru pozostałych elementów we wnętrzu - mówi Daniel Koźniewski, właściciel firmy Plisy Okienne
Daniel Koźniewski ekspert

Przepuszczalność światła

Plisy do salonu muszą nie tylko pasować kolorystycznie, ale powinny mieć również odpowiednią transparentność. Jeśli zależy nam na tym, aby w ciągu dnia nie ograniczać dostępu światła, wybierzemy te wykonane z bardziej przejrzystych tkanin o większej przepuszczalności światła. Jeżeli natomiast nasz salon się mocniej nagrzewa w ciągu dnia, lepiej będzie wybrać mniej przepuszczalne materiały. W przypadku, gdy zależy nam na całkowitym zacienieniu salonu, dobrym rozwiązaniem będą plisy dzień-noc lub plisy całkowicie zaciemniające. Specjalny materiał harmonijki w pełni zablokuje dostęp światła, pozwalając na swobodne oglądanie telewizora lub krótką drzemkę w ciągu dnia. Również matowe i ciemne materiały świetnie zaciemniają pomieszczenie, blokując dopływ światła i zapewniając większe poczucie intymności. 

jaki kolor plis do salonu

Rozmiar plis w salonie

Przed zakupem plis okiennych, pamiętajmy o tym, aby dokładnie wymierzyć okno. Jeśli nie wiemy, jak to prawidłowo zrobić, poprośmy o to firmę, w której zamawiamy produkt. Zamawiając w Plisy Okienne, oprócz montażu, możesz liczyć również na dokładny pomiar, a nawet projekt plis. Aby rolety plisowane mogły odpowiednio spełniać swoją funkcję, muszą być odpowiednio zamontowane. Nawet drobna pomyłka może uniemożliwić poprawne założenie osłonny okiennej lub utrudnić jej przesuwanie. 

Chcesz zasłonić okno w salonie i jednocześnie podnieść walory estetyczne pomieszczenia?
Wybierz plisy okienne na wymiar. Zadzwoń 
Zadzwoń: 690 813 813 Odwiedź salon

Sposób montażu plisy okiennej w pokoju dziennym

Plisy okienne można zamontować na dwa sposoby: inwazyjnie – między listwami przyszybowymi oraz bezinwazyjnie, czyli za pomocą wkrętów lub zaczepów na listy przyszybowe skrzydła okna. Sposób montażu powinien być dostosowany przede wszystkim do wymiarów planowanej osłony, a także miejsca, w którym ma się ona znaleźć. 

Nie istnieje jedna, uniwersalna zasada, jaką należy się kierować podczas wyboru plis okiennych do wnętrza. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji, wystroju pomieszczenia, a także wymiarów okien. Poza estetyką warto kierować się również walorami funkcjonalnymi rolet plisowanych. 

Przeczytaj na naszym blogu również:

 

Autor wpisu Daniel Koźniewski - właściciel plisy okienne w Łazach Daniel Koźniewski, właściciel Plisy Okienne
Zafascynowany plisami, roletami rzymskimi, moskitierami postanowił założyć własną firmę, by dzielić się sposobem na funkcjonalne i niepowtarzalne wnętrza z innymi. Specjalista od okryć okiennych, który na co dzień wyposaża domy swoich klientów w najlepsze rozwiązania.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

0
(0)


Zamów szybką wycenę

Wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin, aby wykonać pomiar i wycenić usługę.

Wybierz rodzaj okryć, których dotyczy zapytanie
Zgoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Plisy Okienne - kontakt Daniel Koźniewski Daniel - 690-813-813
Sprawdź promocje

Zamów szybki pomiar i wycenę

Zadzwoń: 690-813-813