Jakie są różnice między markizami a pergolami? – zastosowanie, konstrukcja, estetyka

Opublikowano: 21 marca 2023
Aktualizacja: 1 grudnia 2023

Mieszkańcy domów lub mieszkań z tarasami coraz częściej, by chronić się przed deszczem i promieniami słonecznymi decyduje się na montaż osłon zewnętrznych. Chętnie wybieranymi rozwiązaniami są wolnostojące pergole bądź zwijane markizy. Choć oba produkty spełniają te same funkcje, warto poznać różnice między nimi, by wybrać najlepszy dla siebie. Markizy i pergole osłonią nas przed czynnikami atmosferycznymi i nadmiernym nasłonecznieniem, dlatego z pewnością warto się na nie zdecydować. Które jednak będą lepsze? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym odpowiadamy na te pytania.

Czym różnią się markizy i pergole?

Czym się różni markiza tarasowa od pergoli?

Przede wszystkimpergoleimarkizy różnią się od siebie budową. Mogą być stosowane w nieco innych sytuacjach i zajmują różną ilość miejsca. Jeden z produktów sprawdzi się jednak podczas wietrznej lub deszczowej pogody, a drugi będzie zadaszeniem, w którym możesz dodatkowo regulować ułożenie. Poniżej przedstawiamy wady i zalety poszczególnych rozwiązań, co pomoże w podjęciu decyzji, które warto wybrać.

Markiza tarasowa - zalety i wady

Markiza na taras czy balkon ma za zadanie ochronić prywatność i zabezpieczyć przed nadmiernym nasłonecznieniem. Jest to rozwiązanie, które montowane jest do ściany i w dowolnym momencie może być zwinięte. Produkt posiada podpory przednie i prowadnicę oraz różnokolorowe materiały poszycia. Markiza zabezpieczy nas przed słońcem. Niestety przy dużym deszczu tkanina zacznie przeciekać. Nie jest to więc rozwiązania na zmienne warunki atmosferyczne, nie ochroni nas też przed silnym wiatrem. Zaletą markiz jest atrakcyjna cena oraz fakt, że tym ruchomym zadaszeniem możesz dodatkowo regulować kąt wpadania promieni słonecznych do jej wnętrza. Ułatwi korzystanie z tarasu nawet przy nisko świecącym słońcu. Będzie doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcesz zabezpieczyć swój taras przed promieniami słonecznymi, a równocześnie mieć możliwość rozwinięcia poszycia w upalne dni i zwinięcia, gdy jest zimno czy pojawia się duży opad.

Pergola tarasowa - zalety i wady

Pergola tarasowa wymaga zamontowania mieszanego: ściana – gleba lub tylko w oparciu o dodatkowe cztery wsporniki. Z jej pomocą stworzymy strefę relaksu. Wyróżniamy pergole przyścienne i wolnostojące – wówczas tworzy oddzielny pawilon. To rozwiązanie sprawdzi się w ogrodach o większej powierzchni lub na dużych tarasach. W przypadku pergoli z ruchomym zadaszeniem możesz zacieniać lub nie określoną przestrzeń. To zależy tylko i wyłącznie od Twojego upodobania. Konstrukcja pergoli jest więc zupełnie inna. Nie ma ona kasety, jak markiza, ale zachowany jest przeciwsłoneczny charakter. Produkt zdecydowanie mocniej chroni przed opadami i wiatrem. Ze względu na podpory przednie oraz boczne prowadnice pergola może być wysuwana również dalej na przód i zapewniać ochronę od niżej zlokalizowanego słońca. Należy pamiętać, że powiększa przestrzeń domową, ale też jest droższa.

Markiza czy pergola - co warto wybrać?

Oba rozwiązania cieszą się coraz większą popularnością. Mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie. W przypadku napędu elektrycznego warto sięgnąć po markizy Selt lub pergole Selt. Wybierając wysokiej jakości tkaniny i osłony pochodzące od sprawdzonych producentów, mamy pewność, że dostaniemy produkt solidny i na lata.

Zdaniem eksperta:

Zarówno pergola, jak i markiza chronią przed słońcem, pod kątem funkcji głównej sprawdzają się równie dobrze. Czym się różnią? Przede wszystkim konstrukcją, trwałością, ceną i możliwością wykorzystania. Pergola tworzy dodatkowy pawilon powiększający naszą przestrzeń, a markiza ma opcję regulacji kąta padania światła, dzięki czemu zapewni ci całkowitą precyzję sterowania mówi Daniel Koźniewski, właściciel firmy Plisy Okienne.
Daniel Koźniewski ekspert

Które zadaszenie tarasu jest bardziej estetyczne - pergola ogrodowa czy markizy?

Wiemy już, czym różnią się i czym kierować się przy wyborze markizy lub pergoli. Zastanówmy się jeszcze, które rozwiązanie lepiej się prezentuje. I tutaj nie będziemy mieli jednoznacznej odpowiedzi. Jest to bowiem sytuacja podobna to konfliktu roleta czy żaluzja. Każdy rodzaj osłon okiennych, czy to plisy okiennerolety rzymskie dzień nocrolety kasetoweplisy zaciemniające swoje zadanie spełniają tak samo. Ale różne rozwiązania podobają się innym osobom. I to nie oznacza od razu, że któreś są brzydkie. Podobnie sprawa wygląda z omawianymi markizami i pergolami – to, które nam przypadną do gustu, jest kwestią indywidualną. Nieco różnią się funkcjonalnościami, a nie każda nada się na tarasy i balkony. Niezależnie od tego, czy wybierzesz pergolę, czy markizę z pewnością będą skutecznymi rozwiązaniami.

Nie wiesz, gdzie sprawdzą się plisy typu duette? Przeczytaj artykuł na naszym blogu.

Autor wpisu Daniel Koźniewski - właściciel plisy okienne w Łazach Daniel Koźniewski, właściciel Plisy Okienne
Zafascynowany plisami, roletami rzymskimi, moskitierami postanowił założyć własną firmę, by dzielić się sposobem na funkcjonalne i niepowtarzalne wnętrza z innymi. Specjalista od okryć okiennych, który na co dzień wyposaża domy swoich klientów w najlepsze rozwiązania.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

0
(0)


Zamów szybką wycenę

Wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin, aby wykonać pomiar i wycenić usługę.

Wybierz rodzaj okryć, których dotyczy zapytanie
Zgoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Plisy Okienne - kontakt Daniel Koźniewski Daniel - 690-813-813
Sprawdź promocje

Zamów szybki pomiar i wycenę

Zadzwoń: 690-813-813