Pergole tarasowe to nowoczesne konstrukcje będące rodzajem zadaszenia zewnętrznego. Ich zadaniem jest chronić na przed deszczem, wiatrem czy nadmiernym nasłonecznieniem. Umożliwiają relaks na świeżym powietrzu niezależnie od warunków pogodowych. Jeśli chcemy podnieść komfort wypoczynku, powinniśmy zainwestować w pergole ogrodowe czy tarasowe. Jednak przed zakupem warto dowiedzieć się, którą z jej odmian – lamelową czy tkaninową wybrać. Zapraszamy do lektury naszego poradnika, w którym odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Czym różnią się pergole lamelowe i tkaninowe?
Najważniejszą różnicą pomiędzy lamelowymi pergolami tarasowymi a tymi tkaninowymi jest rodzaj poszycia, zastosowany na dachu. Pozostałe elementy konstrukcji zaprojektowane są w sposób analogiczny. Pergole są niewielką formą architektoniczną, wolnostojącą lub przyścienną, która na dwóch lub czterech wspornikach aluminiowych ma osadzony dach. I on może być wykonany z materiału bądź obracanych paneli – tak zwanych lameli. Nowoczesne pergole tarasowe czy ogrodowe, niezależnie od rodzaju gwarantują minimalistyczny wygląd i szereg zalet. Dodatkowo mogą być wyposażone w specjalne czujniki pogodowe i systemy automatyczne. Dzięki możliwości szybkiej zmiany kąta nachylenia lameli, mamy pełną kontrolę i wygodę użytkowania.
Co to jest pergola lamelowa?
Pergola lamelowa jest odmianą osłony dachowej, która posiada ruchome panele. Tak zwane lamele, możemy ustawiać do takiej pozycji, jakiej akurat potrzebujemy od pozycji zamkniętej – typowego, płaskiego dachu, aż po różne kąty nachylenia chroniące przed słońcem i deszczem. Dodatkowo mogą być one otwierane za pomocą pilota lub mieć możliwości sterowania ręcznego, w zależności od preferencji klienta. Przesuwny dach posiada system odprowadzania wody, może mieć też oświetlenie LED. Dzięki temu zyskujemy nowoczesną zabudowę na aluminiowych belkach z obracanymi lamelami, dającymi ochronę przed opadem atmosferycznym. Kolorystyka oferowana przez firmy, specjalizujące się w montażu markiz czy pergoli, jest bardzo szeroka i pozwala na dokładne dopasowanie wyglądu zabudowy do naszych upodobań.
Nie wiesz, czy warto mieć pergolę w ogrodzie? Przeczytaj artykuł na naszym blogu
Jak wygląda pergola materiałowa?
Pergola materiałowa z kolei na dachu ma tkaninę, która może być rozsuwana i zsuwana, analogicznie do działaniarolet. Możemy więc sterować wielkością naszego rozłożonego daszku, ale nie zmienimy jego kąta nachylenia, jak ma to miejsce w przypadku modeli lamelowych. Zaletą pergoli tkaninowej jest jej odporność na warunki atmosferyczne. Aluminiowa konstrukcja zapewnia ochronę przed deszczem oraz wysoką trwałość na lata. Może być montowana do ściany budynku, przypominając markizę tarasową lub wolnostojącą osłoną przestrzeni do relaksu.
Zdaniem eksperta:

Jaki materiał na pergole sprawdzi się najlepiej?
Jeśli chodzi o konstrukcję pergoli, to zdecydowanie warto postawić na aluminiowe panele. Taki model będzie trwały oraz odporny na płowienie czy rdzewienie. Samo zadaszenie, jak już wspominaliśmy, może być z lameli lub tkaniny. Jeśli wybieramy drugą opcję, to koniecznie musimy zwrócić uwagę na to, by materiał był odpowiednio: gruby, o ścisłym splocie, wodoodporny, odporny na płowienie.
Pergola lamelowa czy tkaninowa - którą wybrać?
Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, ale tak naprawdę tę samą funkcjonalność. To, który model wybierzemy, zależy więc od preferencji klienta oraz specyfiki tarasu czy ogrodu. Działa to na podobnej zasadzie, jak wybieramy osłony okienne do wnętrz. Jedni będą preferowali plisy zacieniające i plisy dzień-noc, inni postawią na rolety materiałowe czy rolety rzymskie elektryczne, a niektórzy woleć mogą żaluzję. Wszystkie jednak są tak samo dobrą ochroną.
Jak pogoda wpływa na trwałość markiz i pergoli? – Przeczytaj