Plisy okienne cieszą się ostatnio ogromną popularnością. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ cechują się ogromną funkcjonalnością, a przy tym dodają charakteru wnętrzu. Jednocześnie ich wybór jest tak szeroki, że może przyprawić o przysłowiowy zawrót głowy. Przy tak bogatej ofercie możemy jednak dobrać plisy wedle swoich preferencji i typu pomieszczenia – wystarczy wiedzieć, na co zwracać uwagę. W poniższym artykule podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze plis okiennych. Zapraszamy do lektury.

Czym kierować się przy wyborze plis okiennych?
Przy wyborze plis okiennych należy wziąć pod uwagę:
- stopień nasłonecznienia pomieszczenia,
- kolor plis okiennych,
- kształt i rozmiar okna,
- sposób montażu (inwazyjny i bezinwazyjny),
- materiał,
- gramatura.
Wybór plis okiennych – oceń stopień nasłonecznienia pomieszczenia
Wybierając plisy okienne, powinniśmy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę charakterystykę pomieszczenia, w którym chcemy je zamontować. Szczególnie ważny jest stopień nasłonecznienia przestrzeni. Inne plisy będziemy wybierać do pomieszczeń znajdujących się po południowej stronie domu czy mieszkania, a inne po stronie północnej. W pierwszym przypadku warto zastanowić się nad zamontowaniem plis okiennych zaciemniających.
Weźmy też pod uwagę charakter danego pomieszczenia i rodzaj podejmowanych w nim aktywności. W przestrzeniach przeznaczonych do nauki czy pracy lepiej postawić na plisy przepuszczające nieco więcej światła. Z kolei w pomieszczeniach, w których się relaksujemy, jak na przykład salon lub sypialnia, bezpieczniejszym wyborem będzie wariant zaciemniający.
Wariant dla niezdecydowanych – plisy dzień – noc
Jeśli nie chcemy wybierać między plisami zaciemniającymi, a przepuszczającymi światło lub po prostu specyfika pomieszczenia wymaga zastosowania obydwu wariantów, najlepszym wyborem będzie model dzień – noc. To idealne rozwiązanie w przestrzeniach, w których na co dzień potrzebujemy jedynie delikatnego przesłonięcia okna, a jednocześnie nocą zależy nam na całkowitym zablokowaniu światła z zewnątrz. Warto więc zastanowić się nad zamontowaniem plis dzień – noc na przykład w sypialni, salonie z rzutnikiem lub pokoju dziecięcym.
Zdaniem eksperta:

Jaki kolor plis okiennych wybrać?
Plisy okienne występują w wielu wariantach kolorystycznych – od bieli i klasycznych beży, aż po bardziej wyraziste odcienie, jak na przykład czerwień lub granat. Dobierając kolor plis okiennych, powinniśmy jednak mieć na uwadze nie tylko własne preferencje, ale również wielkość pomieszczenia, jego funkcję oraz ilość światła.
Najbezpieczniejszym wyborem wydają się plisy w neutralnych kolorach – ten uniwersalny wariant będzie nam służył przez lata, nawet wówczas gdy zdecydujemy się na zmianę wystroju przestrzeni. Zwróćmy też uwagę na wielkość pomieszczeń – w mniejszych lepiej zamontować plisy w jasnych kolorach, ponieważ optycznie powiększy to wnętrze. Wybór ciemnych plis zaskutkuje odwrotnym efektem.

Plisy okienne - jaki materiał wybrać?
Plisy okienne produkowane są różnych materiałów, natomiast trzema najpopularniejszymi typami z nich są: tekstylia, tektura (papier), folia refleksyjna. Podejmując decyzję o wyborze odpowiednego surowca, należy brać pod uwagę nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również względy praktyczne plis.
Rolety plisowane tekstylne
Tekstylne plisy cechuje bardzo duża różnorodność pod względem kolorystyki, tekstury, detali. Na rynku dostępne są mnogie rodzaje plis tekstylnych:
- o powierzchni gładkiej, kreszowanej, w paski, firankowej, wzorowane;
- matowe, z połyskiem z jednej strony lub obu;
- monochromatyczne (o ciemnych i jasnych odcieniach) i wielokolorowe;
- o różniej gramaturze;
- o różnej przepuszczalności promieni słonecznych (zazwyczaj między 50% a 90% – czyli też plisy zaciemniające);
- wykonane z bawełny lub tworzyw sztucznych (np. poliester).
Plisy tekstylne wyróżniają się wysoką wytrzymałością, odpornością na uszkodzenia. Z tego powodu stanowią także doskonałe rozwiązanie do pomieszczeń (np. łazienki), w których warunki są mniej przystępne dla wyposażenia domowego. Wyposażenie tego typu z łatwością pozwoli również ukryć się przed wzrokiem sąsiadów.
Plisowane rolety okienne papierowe, tekturowe
Plisy papierowe to rozwiązanie nieco bardziej budżetowe, o delikatniejszej i lżejszej konstrukcji. Rolety harmonijkowe w tej postaci mogą być podatne na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne. Papierowa tekstura nadaje wnętrzom lekkość, którą trudno zastąpić innymi typami plis okiennych.
Plisy okienne z folii refleksyjnej
Plisy wykonane z folii refleksyjnej świetnie odnajdą się z kolei w pomieszczeniach, w których skutecznie chcemy ograniczyć wpadające do wnętrza promienie słoneczne. Specjalna powłoka refleksyjna na tego typu roletach plisowanych sprawia, że większość promieniowania słonecznego jest odbijana, a więc wnętrza nie nagrzewają się tak, jak w przypadku innych rodzajów plis. Plisy okienne tego typu mogą natomiast nie zapewniać dostatecznej prywatności, gdyż cechują się pewnego poziomu transparentnością. Minusem plis z folii refleksyjnej jest także ich wygląd, który mówiąc najprościej – może być nie dla każdego. Te dwie kwestie podpowiadają, że plisy okienne z folii mogą być dobrym pomysłem na okna dachowe.
Gramatura plis - o czym należy wiedzieć?
Rolety plisowane dostępne są w różnych wariantach gramaturowych – od około 90 g/m2 do 250 g/m2. Gramatura plisy wpływa przede wszystkim na przepuszczalność światła – niższa wartość oznacza wyższą przepuszczalność, natomiast wyższa wartość – niższą przepuszczalność. Plisy o wysokiej gramaturze, tzw. blackout, nie przepuszczają światła lub przepuszczają je w bardzo niewielkim stopniu.
Warianty plis okiennych – inwazyjne czy bezinwazyjne?
Do wyboru mamy plisy okienne inwazyjne lub bezinwazyjne – różnią się one sposobem montażu. Każdy z tych wariantów ma swoje wady i zalety.
Plisy inwazyjne
W przypadku plis inwazyjnych w ramie okna nawierca się niewielkie otwory, do których następnie przy pomocy specjalnych zacisków i elementów mocujących instaluje się roletę. Metoda montażu inwazyjnego narusza więc nieco ramę okienną, ale jest jednocześnie trwała i plisy są stabilnie przymocowane.
Plisy okienne montowane bezinwazyjnie
Plisy bezinwazyjne są częściej wybieranym wariantem, ponieważ ich montaż nie wpływa w żadnym stopniu na ramę ani konstrukcje okna. Z tego powodu wybór plis bezinwazyjnych może być szczególnie korzystny na przykład w wynajmowanych mieszkaniach, w których nie możemy pozwolić sobie nawet na najmniejszą ingerencję. Takie rolety doskonale sprawdzą się też w pomieszczeniach biurowych czy salach szkoleniowych.
Nie wiesz jak czyścić plisy okienne? Przeczytaj nasz poradnik: Jak czyścić plisy okienne? Praktyczny poradnik
Wybór rolet plisowanych – co z kształtem?
Niezależnie od tego czy potrzebujemy plis okiennych w standardowych kształtach, czy też rzadko spotykanych, nie powinno być to problemem. Standardem stało się wykonywanie rolet plisowanych na wymiar, dzięki czemu możemy dopasować je do nawet do okien trójkątnych, łukowatych czy półokrągłych. Jeśli skontaktujemy się ze sprawdzoną firmą oferującą rolety na wymiar, możemy być pewni, że należycie wykona ona swoją pracę – od pomiaru okna, przez wykonanie plis, aż po ich montaż – nawet pod niestandardowy wymiar!