Jak czyścić plisy okienne? Praktyczny poradnik

Opublikowano: 6 kwietnia 2021
Aktualizacja: 18 czerwca 2021

Plisy okienne spotkać można w coraz większej ilości domów. Wielu z nas zrezygnowało na ich rzecz z firanek czy zasłon. Trudno się temu dziwić – są o wiele bardziej dyskretne, nie ingerując prawie w ogóle w aranżację wnętrza. Ponadto wykonane są zwykle z wytrzymałych materiałów. Aby jednak cieszyć się plisami przez lata, trzeba pamiętać o ich właściwej pielęgnacji. Chociaż ich czyszczenie nie jest skomplikowane, są rzeczy, których kategorycznie należy się wystrzegać, aby nie doprowadzić do ich zniszczenia. Podpowiadamy jak czyścić plisy okienne.

Jak czyścić plisy okienne?

Plisy okienne – kluczowe regularne czyszczenie

Plisy tak jak każde inne rolety mogą być siedliskiem kurzu – wymagają więc regularnego czyszczenia. Optymalnie raz w tygodniu powinniśmy się zmotywować, żeby je odkurzyć – możemy to zrobić przy pomocy miękkiej szczoteczki założonej na odkurzacz. Równie dobrze sprawdzi się też zwykła ściereczka przeznaczona do usuwania kurzu z mebli lub miotełka do kurzu.

Podczas rutynowego czyszczenia plis okiennych skupmy się zwłaszcza na oczyszczeniu powierzchni przy dolnych listwach, a także na zgięciach materiału, ponieważ są to miejsca, w których kurz zbiera się w największym stopniu. Chociaż niełatwo zmotywować się do regularnego czyszczenia, to dzięki niemu nasze plisy długo zachowają swój kolor i będą nam służyć przez lata.

Szukasz plis okiennych łatwych w utrzymaniu czystości? Zobacz, co możemy Ci zaproponować. Zadzwoń: 690 813 813 Odwiedź salon

Rolety plisowane – co zrobić w przypadku zabrudzenia?

Czasami jednak czyszczenie plis na sucho może nie wystarczyć, zwłaszcza jeśli dojdzie do nieco poważniejszego poplamienia. Na szczęście plisy produkowane są zwykle z takich materiałów, które spokojnie możemy uprać. Należy jednak zrobić to ręcznie, ponieważ pranie w pralce może uszkodzić roletę.

Nie jesteś pewien jakie plisy okienne wybrać? Przeczytaj nasz tekst na blogu: Plisy okienne – czym się kierować przy ich wyborze?

Jak zdejmować rolety plisowane?

Przed upraniem plis, musimy je oczywiście najpierw zdemontować. Na samym początku należy je złożyć. Następnie rolety trzeba ostrożnie wypiąć z dolnych zaczepów. Aby to zrobić, musimy ścisnąć 2 profile, a następnie delikatnie wysunąć mocujący dolny uchwyt ku górze – aż do momentu, kiedy linka przestanie być naprężona.

Analogicznie postępujemy w przypadku drugiego dolnego zaczepu mocującego i zaczepów górnych. Cały proces zdejmowania rolet plisowanych wykonujmy jak najostrożniej – uważajmy zwłaszcza na to, aby nie zgubić poszczególnych elementów mechanizmu.

Pranie plis okiennych – krok po kroku 

Plisy okienne pierzemy ręcznie, w temperaturze maksymalnie 30 stopni. Do prania wykorzystajmy łagodny detergent – miejmy na uwadze, że mocniejszy może uszkodzić materiał, z którego wykonane są plisy. Dobrze sprawdzi się na przykład środek przeznaczony do tkanin poliestrowych, ale możemy też użyć zwykłego mydła w płynie. Najlepszą metodą prania plis jest przygotowanie wody z detergentem w wannie lub kabinie prysznicowej i zamoczenie w niej materiału na około 15 minut. W ten sposób pozbędziemy się największych zabrudzeń, niejako wywabiając plamę.

 

W jaki sposób prać plisy okienne?

Następnym krokiem jest ręczne upranie tkaniny cały czas zanurzonej w wodzie. Róbmy to jednak delikatnie – absolutnie niewskazane jest zgniatanie, tarcie czy szorowanie szczotką – w ten sposób możemy doprowadzić do zniekształcenia rolety i jej zniszczenia. Gdy już wyczyścimy tkaninę, musimy ją porządnie spłukać. Najwygodniejszym sposobem jest polanie jej z obu stron strumieniem wody ze słuchawki prysznicowej. Zwracajmy przy tym uwagę na temperaturę wody, aby nie była za gorąca. W taki sposób możemy prać każdy rodzaj plis, również plisy zaciemniające.

Suszenie rolet plisowanych

Po spłukaniu rolet plisowanych należy je wycisnąć z nadmiaru wody. Aby to zrobić, trzeba ścisnąć profile aluminiowe. Jeśli nasze plisy są wykonane z nieco grubszej tkaniny, tę operację powtarzamy kilka razy.

Rolety plisowane suszymy obowiązkowo na oknie. Musimy je więc najpierw zamontować – tym razem rozpoczynamy od górnych uchwytów. Zwracajmy uwagę na to, by w trakcie zakładania plis nie zaplątać sznureczków. Po zainstalowaniu rolety zostawiamy ją na 12 – 24 godziny do wyschnięcia – w zależności od grubości tkaniny.

Zdaniem eksperta:

Bardzo ważne jest, aby suszyć plisy w pozycji zamkniętej – aż do całkowitego wyschnięcia. W ten sposób zapobiegniemy utracie efektu plisowanego materiału – mówi Daniel Koźniewski, właściciel firmy Plisy Okienne
Daniel Koźniewski ekspert

Czyszczenie plis okiennych – czego się wystrzegać?

Czyszcząc plisy okienne, unikajmy przede wszystkim:

  • silnych detergentów, które mogą odbarwić materiał,
  • stosowania pralki,
  • prania w zbyt wysokiej temperaturze,
  • używania żelazka
  • ugniatania i szorowania.

Ponadto pamiętajmy również o odpowiednim postępowaniu z materiałami pokrytymi impregnatem – w ich przypadku przeprowadzajmy czyszczenie nie częściej niż raz na 2 lata.

Autor wpisu Daniel Koźniewski - właściciel plisy okienne w Łazach Daniel Koźniewski, właściciel Plisy Okienne
Zafascynowany plisami, roletami rzymskimi, moskitierami postanowił założyć własną firmę, by dzielić się sposobem na funkcjonalne i niepowtarzalne wnętrza z innymi. Specjalista od okryć okiennych, który na co dzień wyposaża domy swoich klientów w najlepsze rozwiązania.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 8

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

4.4
(8)


Zamów szybką wycenę

Wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin, aby wykonać pomiar i wycenić usługę.

Wybierz rodzaj okryć, których dotyczy zapytanie
Zgoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Plisy Okienne - kontakt Daniel Koźniewski Daniel - 690-813-813
Sprawdź promocje

Zamów szybki pomiar i wycenę

Zadzwoń: 690-813-813