Porównanie żaluzji fasadowych i rolet zewnętrznych. Zalety i wady obu rozwiązań

Opublikowano: 20 marca 2023
Aktualizacja: 1 grudnia 2023

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na montaż zewnętrznych osłon okiennych. Zwłaszcza właściciele domów z dużymi przeszkleniami poszukują skutecznych sposobów do poprawy izolacji termicznej, ochrony prywatności przed wzrokiem sąsiadów i kontrolowania nasłonecznienia wnętrz. Wśród najchętniej wybieranych rozwiązań są rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe. Zebraliśmy najważniejsze informacje na temat obu rozwiązań, wskazując ich zalety i wady. Zapraszamy do lektury. 

porównanie żaluzji fasadowych i rolet zewnetrznych

Żaluzje fasadowe a rolety zewnętrzne

Najbardziej znaczącą różnicą pomiędzy roletami zewnętrznymi a żaluzjami fasadowymi jest regulacja światła słonecznego. 

  • Żaluzje fasadowe mają dobre właściwości zaciemniające, zwłaszcza rozwiązania z lamelami w kształcie litery Z lub S, które po opuszczeniu tworzą gładką powierzchnię. Pozwalają na bardzo elastyczną kontrolę światła, gdyż poprzez ułożenie listew można łatwo dostosować ilość wpadających promieni słonecznych. Dobrze radzą sobie także jako izolator termiczny, ponieważ odbijają ciepło. Dzięki temu nie dociera ono do szyby i nie powoduje przegrzewania pomieszczeń. 
  • Rolety zewnętrzne odznaczają się bardzo podobnymi właściwościami do opisanych powyżej żaluzji fasadowych, z tą różnicą, że nie pozwalają na tak elastyczne sterowanie światłem. Można je jedynie podciągnąć do góry lub całkowicie opuścić. Ponieważ są zbudowane z pancerza aluminiowego często dodatkowo wypełnionego pianką poliuretanową, a nie pojedynczych lamel, gwarantują całkowite zaciemnienie pomieszczenia. 

Zdaniem eksperta:

Oprócz osłaniania domu przed nadmiarem światła i utrzymania w nim przyjemnej temperatury, zarówno rolety, jak i żaluzje poprawiają prywatność. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dla właścicieli domów zlokalizowanych przy ruchliwej ulicy, z której przechodnie mogą zajrzeć do wnętrza. Dodatkowo opuszczone aluminiowe rolety zewnętrzne zniechęcają włamywaczy, co wpływa na poprawę bezpieczeństwa - mówi Daniel Koźniewski, właściciel firmy Plisy Okienne
Daniel Koźniewski ekspert

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się rolety zewnętrzne, a gdzie żaluzje fasadowe?

Rolety mają tę zaletę, że po całkowitym opuszczeniu są w stanie zapewnić absolutną ciemność. Takie rozwiązanie może się przydać zwłaszcza dla osób, które pracują na nocnych zmianach i odsypiają w ciągu dnia. Nadają się do pomieszczeń, które chcemy chronić przed światłem słonecznym i ulicznym, takich jak sypialnie czy domowe biura. Ze względu na dobrą izolację akustyczną są także dobrym rozwiązaniem dla okien wychodzących na głośną ulicę lub place zabaw. Żaluzje fasadowe dzięki zdolności do regulacji ilości wpadającego światła mogą być dobrym wyborem do salonów, kuchni i okien wychodzących na południe.

Główne zalety żaluzji fasadowych

Do najważniejszych korzyści wynikających z montażu żaluzji fasadowych należy zaliczyć:

  • możliwość swobodnej regulacji dopływu światła dziennego;
  • możliwość dopasowania koloru lameli do elewacji budynku;
  • zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczeń;
  • estetyczny design pasujący do budynków wykonanych w różnych stylach architektonicznych;
  • możliwość montażu na dużych przeszkleniach;
  • możliwość montażu natynkowego i podtynkowego;
  • odporność na warunki atmosferyczne, dzięki zastosowaniu odpowiednich powłok lakierniczych. 

Wady żaluzji zewnętrznych

Lamele w żaluzjach elewacyjnych, stworzone z pojedynczych blach, stanowią słabą ochronę przed dużym wiatrem. W momencie załamania pogody powinny zostać zwinięte, co sprawia, że nie zapewniają odpowiedniego zabezpieczenia przed dźwiękami dobiegającymi z zewnątrz. Ten typ osłony w mniejszym stopniu ogranicza straty ciepła zimą niż aluminiowe rolety zewnętrzne. Również ochrona przed ewentualnym włamaniem jest bardzo niewielka. 

jakie są zalety i wady żaluzji zewnętrznych

Zalety i wady rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne posiadają doskonałe właściwości termoizolacyjne. Po zamknięciu tworzą barierę, która nie pozwoli, aby do szyb dotarło ciepło w okresie letnim, ani chłód w zimie. Dzięki temu pozwalają obniżyć wydatki związane z ogrzewaniem czy działaniem klimatyzacji. Dodatkowo osłony te są w stanie wytrzymać silne podmuchy wiatru. Aluminiowe profile, wypełnione pianką poliuretanową, gwarantują dobrą izolację akustyczną i utrudniają złodziejom dostęp do środka. Co więcej, stanowią dobre zabezpieczenie stolarki okiennej przed działaniem czynników zewnętrznych. 

To, co dla jednych będzie wadą rolet zewnętrznych, dla innych może być ich zaletą. Osłony te po opuszczeniu tworzą w pomieszczeniu niemal całkowitą ciemność. Powoduje to konieczność zapalenia światła w dzień i może niektórym osobom wydawać się przygnębiające. 

Szukasz osłon zewnętrznych, które chronią wnętrza przed słońcem i nagrzewaniem?
Skontaktuj się z nami i zamów rolety zewnętrzne lub żaluzje fasadowe
Zadzwoń: 690 813 813 Odwiedź salon

Co warto wybrać - żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, które z rozwiązań jest lepsze, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Oba rodzaje osłon zewnętrznych sprawdzą się zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i tradycyjnym. Rolety zewnętrzne częściej są wybierane przez osoby, których budynek narażony jest na silne nasłonecznienie niemal przez cały dzień. Potrzebują oni dobrego zaciemnienia, które sprawi, że temperatura wewnątrz nie będzie utrudniała normalnego funkcjonowania. Z kolei żaluzje fasadowe stanowią odpowiedni wybór dla ludzi, którzy chcą kontrolować ilość światła, które dostaje się do wnętrz. Z drugiej strony rolety elewacyjne są znacznie bardziej praktyczne zimą, gdyż lepiej zatrzymują ciepło wewnątrz budynku, co wpływa na możliwość skręcenia temperatury na grzejnikach. 

Autor wpisu Daniel Koźniewski - właściciel plisy okienne w Łazach Daniel Koźniewski, właściciel Plisy Okienne
Zafascynowany plisami, roletami rzymskimi, moskitierami postanowił założyć własną firmę, by dzielić się sposobem na funkcjonalne i niepowtarzalne wnętrza z innymi. Specjalista od okryć okiennych, który na co dzień wyposaża domy swoich klientów w najlepsze rozwiązania.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

0
(0)


Zamów szybką wycenę

Wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin, aby wykonać pomiar i wycenić usługę.

Wybierz rodzaj okryć, których dotyczy zapytanie
Zgoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Plisy Okienne - kontakt Daniel Koźniewski Daniel - 690-813-813
Sprawdź promocje

Zamów szybki pomiar i wycenę

Zadzwoń: 690-813-813