Co zrobić, gdy roleta zewnętrzna nie chce się opuszczać? Podpowiadamy

Opublikowano: 26 marca 2024

Rolety zewnętrzne to niezawodni strażnicy prywatności i komfortu w naszych domach. Co zrobić, gdy niespodziewanie przestają działać? Zanim ogarnie nas niepokój i myśl o kosztownej naprawie, warto sprawdzić przyczynę awarii, gdyż może ona być łatwa do rozwiązania. W wielu przypadkach powodem problemów z opuszczeniem osłony jest zablokowany mechanizm, zanieczyszczenie prowadnic, ale zdarza się, że awarii uległ silnik. W artykule podpowiadamy, jak zidentyfikować problem i co zrobić, aby Twoja roleta zewnętrzna znów działała bez zarzutów.

Co zrobić gdy roleta zewnętrzna nie chce działać?

Jakie są najczęstsze awarie rolet zewnętrznych?

Obecnie coraz częstszym wyborem do mieszkań w bloku oraz domów jednorodzinnych są rolety zewnętrzne lub żaluzje fasadowe. Nie oznacza to oczywiście spadku popularności rolet rzymskichżaluzji aluminiowych i drewnianych czy plis okiennych, jednak zauważalny jest wzrost zainteresowania osłonami zamontowanymi na zewnątrz budynku. Roleta zewnętrzna zapewnia osłonę przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Jednak może stać się źródłem frustracji, gdy nagle jej mechanizm odmówi posłuszeństwa. Pierwsza myśl, która wtedy zakrada się do głowy, to perspektywa kosztownej naprawy. Jednak zanim ogarnie nas fala niepokoju, warto pamiętać, że przyczyn awarii może być wiele, a nie wszystkie zwiastują wielkie wydatki.

Oto kilka powodów, dla których osłona może nie działać: 

  • Gdy roleta nie chce się opuścić lub podnieść, przyczyną może być zablokowany lub zużyty mechanizm blokujący, który wymaga naprawy lub wymiany.
  • Zanieczyszczenia mogą blokować prowadnice rolet, uniemożliwiając ich płynne działanie. Regularne czyszczenie zapobiega tym problemom.
  • Błędy montażowe, np. krzywo zamontowane prowadnice, negatywnie wpływają na funkcjonowanie całego systemu i często wymagają korekty instalacji.
  • Nierówne działanie rolety lub jej opóźnione reagowanie często wynika z uszkodzeń pasków lub rolek, które będą potrzebować naprawy lub wymiany.
  • Deformacje prowadnic, spowodowane silnym uderzeniem lub długotrwałą eksploatacją, utrudniają płynne opuszczanie i podnoszenie rolety.
  • Jeśli roleta nie reaguje na próby jej opuszczenia lub podniesienia, problemem może być uszkodzone uchwyty mocujące lub zużyty zwijacz rolety.

Jakie elementy rolety najczęściej ulegają uszkodzeniu?

Elementy rolet, które najczęściej ulegają awarii to przede wszystkim te, które są ruchome i są używane codziennie. Wśród popularnych problemów znajdują się uszkodzenie zwijacza, taśmy lub linki oraz ślizgu pancerza. Są one szczególnie narażone na zużycie z powodu codziennego zasłaniania i odsłaniania okien, co w skali roku może sumować się do tysięcy cykli. Dobra wiadomość jest taka, że większość tych elementów można wymienić samodzielnie bez konieczności pomocy fachowca. Dzięki temu naprawa rolet zewnętrznych nie musi nadwyrężać budżetu. Ważne jest, aby upewnić się, że zamówione części pasują do modelu rolety, którą posiadamy.

Zdaniem eksperta:

Automatyczne rolety zewnętrzne mogą przestać działać z kilku powodów. Najczęstsze to problemy z zasilaniem, jak przerwa w dostawie prądu czy odłączenie urządzenia sterującego, które rozwiązują się same po przywróceniu zasilania. Inną przyczyną może być awaria silnika, wynikająca z przegrzania lub uszkodzenia mechanicznego. W takim przypadku rolet lepiej nie naprawiać samemu. Gdy tak ważna część mechanizmu zostanie uszkodzona lepiej wezwać specjalistę. Dodatkowo, błędy oprogramowania sterującego roletami smart mogą wymagać aktualizacji lub resetu systemu, najlepiej pod okiem fachowca - mówi Daniel Koźniewski, właściciel firmy Plisy Okienne.
Daniel Koźniewski ekspert

Czy można samemu naprawić roletę zewnętrzną?

Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od dokładnej diagnozy problemu. Ważne jest określenie, co dokładnie uległo awarii – czy jest to kwestia zanieczyszczenia prowadnic, uszkodzenia mechanizmu zwijającego czy awarii silnika. Jeśli jesteś w stanie zidentyfikować źródło problemu w rolecie zewnętrznej, w niektórych przypadkach naprawa może być przeprowadzona samodzielnie. Bez wzywania specjalisty,i specjalistycznych narzędzi możesz wykonać czyszczenie zanieczyszczonych prowadnic. Jednak w przypadku bardziej skomplikowanych problemów, takich jak uszkodzenie silnika, może być konieczne skorzystanie z usług fachowca, a nawet demontaż rolety. Ważne jest, aby nie ryzykować dalszego uszkodzenia przez niewłaściwą interwencję.

Pragniesz spokoju i ciszy w swoim domu? Rolety zewnętrzne pomogą odizolować od hałasu zewnętrznego
Skontaktuj się z nami, chętnie doradzimy w wyborze
Zadzwoń: 690 813 813 Odwiedź salon

Samodzielna naprawa rolety czy pomoc fachowca?

Jeśli brakuje nam pewności lub odpowiedniej wiedzy, zaleca się skorzystanie z usług serwisu, który dysponuje doświadczeniem i częściami zamiennymi. Warto pamiętać, że samodzielna naprawa rolety w okresie gwarancyjnym, może pozbawić prawa do gwarancji.

Nie zapominajmy, że konserwacja osłon i ich czyszczenie są tak samo ważne, jak właściwa naprawa. Regularne kontrole i utrzymanie rolet w dobrym stanie, mogą zapobiec przyszłym kłopotom i nieoczekiwanym wydatkom na serwis. Ponadto, po nabyciu rolet, warto zachować instrukcję montażu, która prawdopodobnie zawiera cenne informacje.

Autor wpisu Daniel Koźniewski - właściciel plisy okienne w Łazach Daniel Koźniewski, właściciel Plisy Okienne
Zafascynowany plisami, roletami rzymskimi, moskitierami postanowił założyć własną firmę, by dzielić się sposobem na funkcjonalne i niepowtarzalne wnętrza z innymi. Specjalista od okryć okiennych, który na co dzień wyposaża domy swoich klientów w najlepsze rozwiązania.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

0
(0)


Zamów szybką wycenę

Wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin, aby wykonać pomiar i wycenić usługę.

Wybierz rodzaj okryć, których dotyczy zapytanie
Zgoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Plisy Okienne - kontakt Daniel Koźniewski Daniel - 690-813-813
Sprawdź promocje

Zamów szybki pomiar i wycenę

Zadzwoń: 690-813-813