Zastosowanie żaluzji fasadowych w szklanych ogrodach zimowych – zalety rozwiązania

Opublikowano: 4 października 2023
Aktualizacja: 1 grudnia 2023

W ogrodach zimowych umieszczonych od strony południowej często utrzymanie optymalnej temperatury w bardzo słoneczne dni może być problematyczne. Dlatego warto rozważyć ich zaciemnienie przy użyciu żaluzji fasadowych. Pozwolą one skutecznie kontrolować dopływ ciepła w lecie oraz zmniejszą wychładzanie pomieszczenia w zimie. Żaluzje fasadowe pozwalają znaleźć złoty środek między oświetleniem pomieszczenia, a ograniczeniem dopływu promieni słonecznych. Są też elementem estetycznym, który podkreśla nowoczesny charakter ogrodu zimowego. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak wybrać najlepsze rozwiązanie, aby maksymalnie wykorzystać potencjał Twojego szklanego ogrodu.

Jakie są korzyści z montażu żaluzji fasadowych w ogrodach zimowych?

Czym jest ogród zimowy?

Ogrody zimowe to swego rodzaju przedłużenie domu. Odpowiednio zaaranżowany może zmienić się w przestrzeń do relaksu, spotkań lub miejsce do zanurzenia się w ulubionej lekturze. To konstrukcja ze szklanymi ścianami, nieoparta na fundamencie domu. Może pełnić funkcję jadalni, salonu lub służyć jako przeszklony taras.

Obecnie ogród zimowy jest ,,zimowy” jedynie z nazwy, gdyż coraz częściej ludzie aranżują je tak, aby wykorzystywać przez cały rok. Popularność ogrodów zimowych może wynikać z faktu, że według polskiego prawa budowlanego nie jest potrzebne pozwolenie na ich budowę.

Jak ochronić ogrody zimowe przed słońcem w lecie?

Jednym z czynników, które zniechęcają wiele osób do budowy ogrodu zimowego, jest przekonanie, że w lecie stają się dusznymi przestrzeniami. Konstrukcje te wykonane są ze szkła przez co mogą nadmiernie się nagrzewać podczas upalnych dni wakacji. Wystarczy jednak zamontować odpowiednie osłony, takie jak żaluzje fasadowe lub rolety zewnętrzne, które umożliwią regulację ilości światła słonecznego wpadającego do ogrodu zimowego. Pozwolą na zachowanie komfortowej temperatury wewnątrz nawet w słoneczne dni. Żaluzje fasadowe w szklanych ogrodach zimowych mogą być wykonane z drewna, aluminium lub plastiku. Każdy z tych materiałów ma swoje unikalne właściwości i zalety.

Charakterystyka żaluzji fasadowych

Żaluzje fasadowe posiadają lamele wykonane z lekkiego aluminium ich łatwa regulacja pozwala na skuteczne kontrolowanie światła słonecznego. Chętnie stosowane są w domach, witrynach sklepowych, firmach, biurach, ale też do ogrodu zimowego. Ich konstrukcja umożliwia montaż na dużych oknach, drzwiach tarasowych lub balkonowych oraz oknach narożnych. Jeśli chodzi o ich budowę, to składają się z: prowadnic, lameli i szyn dolnych. Mogą być całkowicie zamknięte, aby zagwarantować ochronę przed palącym letnim słońcem lub otwarte, by zapewnić dostęp do światła i ciepła zimą. Co więcej, możliwe jest takie ustawienie lameli, aby odbijały promienie słoneczne, a jednocześnie przepuszczały naturalne światło do pomieszczenia.

Żaluzje fasadowe w szklanych ogrodach - dlaczego to dobre rozwiązanie?

Dzięki licznym zaletom żaluzje zewnętrzne są popularnym wyborem wśród właścicieli ogrodów zimowych. Dowiedz się, jakie są korzyści z inwestycji w te osłony.

Kontrola temperatury i oświetlenia

Żaluzje fasadowe stanowią doskonałą osłonę przed nadmierną ilością ciepła przenikającego przez szyby. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu lameli można utrzymać w zimowych ogrodach odpowiednią temperaturę przez cały rok. Ma to duże znaczenie nie tylko w kontekście wykorzystania tej dodatkowej przestrzeni, ale także hodowli roślin.

Poprawa prywatności i bezpieczeństwa

Ogrody zimowe, projektowane z użyciem przezroczystego szkła, wymagają szczególnej uwagi w kwestii zachowania prywatności. Wykorzystując żaluzje fasadowe można stworzyć intymną przestrzeń, gdzie bez obaw o ciekawskie spojrzenia sąsiadów będziemy w stanie zrelaksować się, przygotować romantyczną kolację lub spędzać czas z dzieckiem.

Zdaniem eksperta:

Warto zdecydować się na montaż żaluzji fasadowych, ale też osłon okiennych zewnętrznych (plis okiennychrolet dzień-nocżaluzji aluminiowych lub drewnianych czy rolet rzymskich), które utrudniają włamywaczom obserwację wnętrza domu. Obecność osłon zewnętrznych może działać też odstraszająco na złodziei. Żaluzje fasadowe w ogrodach szklanych mogą dodatkowo wzmacniać barierę ochronną, sprawiając, że dostęp do wnętrza przez szklane panele staje się trudniejszy - mówi Daniel Koźniewski, właściciel firmy Plisy Okienne.
Daniel Koźniewski ekspert

Możliwość automatyzacji sterowania

Na rynku znajdziemy żaluzje fasadowe do ogrodów zimowych wyposażone w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Możliwość automatyzacji i zdalnego sterowania osłonami pozwala na zaprogramowanie otwierania i zamykania o określonych godzinach. Dzięki temu będziemy w stanie np. w zimie optymalnie wykorzystać światło słoneczne w celu ogrzania pomieszczenia.

Wpływ na estetykę budynku

Zastosowanie żaluzji zewnętrznych w ogrodach zimowych ma wpływ na wygląd fasady budynku. Wybór odpowiedniego koloru osłon może znacząco podnieść walory wizualne i stworzyć spójny i elegancki projekt domu. W zależności od dobranego odcienia podkreślą nowoczesny charakter konstrukcji lub dodadzą klasycznego wdzięku.

Zastanawiasz się czy warto zamontować w Twoim domu żaluzje fasadowe?
Skontaktuj się z nami, chętnie doradzimy w wyborze
Zadzwoń: 690 813 813 Odwiedź salon

Automatyczne sterowanie żaluzjami fasadowymi w ogrodzie zimowym

Sterowanie automatyczne w osłonach przeciwsłonecznych do ogrodów zimowych pozwala na kontrolowanie poziomu energii słonecznej, która przenika do wnętrza szklanego ogrodu. Dodatkowo, osłony te zapewniają ochronę szyb przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Nowoczesne systemy automatyki wyróżniają się zastosowaniem czujników pogodowych, które reagują na zmiany warunków atmosferycznych, takie jak światło słoneczne, wiatr czy deszcz. Napęd elektryczny zapewnia płynne i precyzyjne działanie osłon.

Autor wpisu Daniel Koźniewski - właściciel plisy okienne w Łazach Daniel Koźniewski, właściciel Plisy Okienne
Zafascynowany plisami, roletami rzymskimi, moskitierami postanowił założyć własną firmę, by dzielić się sposobem na funkcjonalne i niepowtarzalne wnętrza z innymi. Specjalista od okryć okiennych, który na co dzień wyposaża domy swoich klientów w najlepsze rozwiązania.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

0
(0)


Zamów szybką wycenę

Wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin, aby wykonać pomiar i wycenić usługę.

Wybierz rodzaj okryć, których dotyczy zapytanie
Zgoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Plisy Okienne - kontakt Daniel Koźniewski Daniel - 690-813-813
Sprawdź promocje

Zamów szybki pomiar i wycenę

Zadzwoń: 690-813-813