Jak wybrać rolety do okien dachowych?

Opublikowano: 19 grudnia 2021
Aktualizacja: 22 grudnia 2021

Poddasze coraz częściej wybierane jest na miejsce aranżacji pomieszczeń użytkowych, takich jak sypialnia, pokój dziecięcy, łazienka czy garderoba. Z pewnością użytkowanie tych pomieszczeń stanie się jeszcze bardziej komfortowe jeśli zamontujemy rolety dachowe, które pozwolą nam na regulację ilości naturalnego oświetlenia wpadającego do wnętrza. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jakie rolety do okien dachowych na poddasze wybrać.

jakie rolety na poddasze

Jakie rolety na okna dachowe? Podstawowe rodzaje

Rolety na poddasze możemy podzielić na dwa podstawowe typy: rolety wewnętrzne oraz rolety zewnętrzne. Różnią się one od siebie przede wszystkim budową, funkcjami, jakie pełnią, a także ceną.

Rolety wewnętrzne na okna dachowe

Rolety wewnętrzne na okna dachowe to najczęściej rolety materiałowe wykonane z różnych rodzajów tkanin o różnej gramaturze. W tej kategorii do wyboru mamy:

  • rolety do okien dachowych tradycyjne – łagodzą i rozpraszają światło, ale całkowicie go nie odcinają. Najczęściej wykonane są z bawełniano-poliestrowych tkanin. Posiadają mechanizm sprężynowy. Rolety te są łatwe i szybkie w montażu;
  • rolety do okien dachowych rzymskie – łączą w sobie efektowne wykończenie z funkcjonalnością i praktycznością standardowej rolety. Niezaprzeczalną zaletą rolet rzymskich jest ich uniwersalność. Można je zawiesić niemal w każdym miejscu – w salonie, kuchni, sypialni, a nawet łazience. Roleta rzymska zamontowana na oknie dachowym stanowi świetną imitację firanki. Osadza się ją na specjalnych prowadnicach, co umożliwia manewrowanie nią góra-dół. W zależności od materiału rolety rzymskie mogą być zaciemniające lub przepuszczające światło;
  • rolety do okien dachowych plisowanych – ten typ rolety pozwala na osłonięcie wybranego fragmentu okna zarówno od góry, jak i od dołu. To, co odróżnia rolety plisowane od innych typów osłon okiennych, to plisowana tkanina, który tworzy eleganckie zakładki. Plisy na okna dachowe nie tylko ładnie się prezentują, ale są również niesamowicie praktyczne – zabezpieczają poddasze przed słońcem i jednocześnie zaciemniają wnętrze (np. plisy zaciemniające). 

Więcej na temat rolet rzymskich przeczytasz w naszym poradniku: Rolety rzymskie – wszystko co musisz wiedzieć na ich temat przed zakupem. 

Rolety zewnętrzne na okna dachowe

Roleta zewnętrzna jest najbardziej trwałą i wytrzymałą formą osłonny okienne spośród wyżej wymienionych typów. Pełni jednak nieco inne funkcje. Oprócz ochrony przed nasłonecznieniem chroni również przed hałasem oraz nagrzewaniem się pomieszczeń, co na poddaszu może być bardzo przydatne. Jej dodatkową funkcją jest zwiększenie bezpieczeństwa. Rolety zewnętrzne typy screen mogą być sterowane ręcznie, za pomocą przełącznika lub pilota.

Chcesz zmniejszyć ilość wpadającego światła dziennego na poddaszu i jednocześnie zapewnić sobie większy komfort?
Zamów rolety dachowe na wymiar. Zadzwoń
Zadzwoń: 690 813 813 Odwiedź salon

Jak zmierzyć okno dachowe do rolet?

Niezbędne do wykonania rolet na zamówienie jest zmierzenie wysokości oraz szerokości okien dachowych. Szerokość mierzymy od krawędzi do krawędzi ramy okna. Z kolei wysokość od górnej do dolnej krawędzi. Obudowa rolety powinna być szersza o około 2-4 cm, z kolei tkanina rolety węższa o 2-2,5 cm.

Zdaniem eksperta:

Jednym z najważniejszych etapów zakupu rolet na okna połaciowe jest ich pomiar. Ponieważ pomiar okna można się różnić w zależności od rodzaju rolety, jaką docelowo chcemy zastosować na poddaszu, najlepiej skontaktować się z firmą, w której planujemy zamówić osłony okienne - mówi Daniel Koźniewski, właściciel firmy Plisy Okienne
Daniel Koźniewski ekspert

mierzenie rolet na okna połaciowe

Na co zwrócić uwagę przed zakupem rolety na poddasze?

Wybierając roletę na okno dachowe, oprócz walorów estetycznych, powinniśmy zwrócić uwagę na stopień zaciemnienia pomieszczenia. Ze względu na usytuowanie okien dachowych rolety na poddasze służą przede wszystkim przyciemnianiu. W zależności od ich rodzaju możemy manipulować ilością światła, jakie wpuszczamy do pomieszczenia.

Gdy okna wychodzą na południe i będzie przez nie wpadać dużo światła, warto zdecydować się na rolety zaciemniające na okna dachowe. Ten typ rolet sprawdzi się doskonale nie tylko latem podczas słonecznych dni, ale również kiedy sztuczne światło latarni ulicznych uniemożliwia nam zaśnięcie.

Ile kosztuje roleta na okno dachowe?

Ceny rolet dachowych zależą od wybranego wariantu osłonny okiennej. Lepsze gatunkowo tkaniny, o większej gramaturze czy dodatkowych właściwościach mają wyższą cenę. Podobnie cena rolet zewnętrznych oraz fasadowych jest wyższa niż wewnętrznych ze względu na konieczność zastosowania do ich produkcji specjalistycznych rozwiązań.

Przeczytaj na naszym blogu wpisy powiązane:

Autor wpisu Daniel Koźniewski - właściciel plisy okienne w Łazach Daniel Koźniewski, właściciel Plisy Okienne
Zafascynowany plisami, roletami rzymskimi, moskitierami postanowił założyć własną firmę, by dzielić się sposobem na funkcjonalne i niepowtarzalne wnętrza z innymi. Specjalista od okryć okiennych, który na co dzień wyposaża domy swoich klientów w najlepsze rozwiązania.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

0
(0)


Zamów szybką wycenę

Wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin, aby wykonać pomiar i wycenić usługę.

Wybierz rodzaj okryć, których dotyczy zapytanie
Zgoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Plisy Okienne - kontakt Daniel Koźniewski Daniel - 690-813-813
Sprawdź promocje

Zamów szybki pomiar i wycenę

Zadzwoń: 690-813-813