Jak prawidłowo dobrać karnisz do okna?

Opublikowano: 7 grudnia 2021
Aktualizacja: 29 listopada 2022

Na ostateczny efekt aranżacji okiennej ma wpływ kilka szczegółów, takich jak kolor zasłon, firan czy rodzaj karnisza. I to właśnie od niego powinniśmy zacząć planowanie stylizacji okien. Decydując się na zakup karnisza, możemy wybierać spośród jego wielu wariantów. Dobrze dopasowany stanie się nie tylko ramą do zawieszenia firan i zasłon, ale również elementem dekoracyjnym. Dziś podpowiadamy, jak prawidłowo dobrać karnisz do okna i na co zwrócić uwagę przed jego zakupem. Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

jak dopasować karnisz do szerokości okna

Jaka długość karnisza? Wymiary

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak dobrać karnisz do szerokości okna. W tym celu musimy dokonać dokładnych pomiarów szerokości wnęki okiennej. Zwykle jest ona dłuższa o około 10-30 cm od samego okna, chociaż zdarzają się również wnęki okienne o mniej standardowych wymiarach.

Do szerokości wnęki okiennej dodajemy po około 15-25 cm zapasu po każdej ze stron. Na tej szerokości należy zamontować wsporniki naszego karniszaPoza wspornik powinno wystawać jeszcze około 5-10 cm karnisza po każdej ze stron celem uniknięcia nieestetycznych prześwitów po bokach okna. Co więcej, takie dodatkowe miejsce po każdej ze stron może być pomocne podczas mycia okien, kiedy swobodnie zsuniemy zasłonę lub firankę na boki. 

Zdaniem eksperta:

Szyna sufitowa powinna być dłuższa od szerokości wnęki okiennej o około 30-50 cm - mówi Daniel Koźniewski, właściciel firmy Plisy Okienne
Daniel Koźniewski ekspert

Ile powinien wystawać karnisz poza okno?

Niezależnie od tego, czy montujemy karnisz do sufitu, czy do ściany powinien on wystawać poza szerokość ramy okiennej od 15 do 25 cm. Z kolei wsporniki należy montować około 5 cm nad oknem, co umożliwi jego bezproblemowe otwieranie. 

Jaki rodzaj karnisza wybrać?

Gdy dokładnie wymierzymy okno i ustalimy, jaką długość karnisza potrzebujemy, możemy wybrać jego rodzaj. Najpopularniejsze są karnisze drążkowe, karnisze sufitoweelektryczneszynowe i KS. 

Karnisz drążkowy najczęściej posiada tradycyjną zawieszkę z żabkami, potocznie nazywaną kołkami, które przesuwamy po drążku. 

Karnisz sufitowy, podobnie jak karnisz szynowy, jest mocowany do sufitu. Dzięki zastosowaniu odgórnego systemu mocowania możliwe jest przesuwanie okiennych aranżacji na całej długości karnisza bez blokady, jaką są wsporniki. Jedną z ważniejszych zalet karniszy sufitowych jest możliwość łączenia ich w długie, kilkumetrowe ciągi, dzięki czemu doskonale sprawdzają się one w dużych pomieszczeniach oraz w biurach. 

ak dobrać długość karnisza

Rodzaje mocowań firan i zasłon do karnisza 

Przed zakupem karnisza warto zastanowić się również nad rodzajem mocowań dekoracji okiennych do karnisza. W tym zakresie do wyboru mamy:

  • żabki – najbardziej tradycyjne mocowanie zasłon lub firan do karnisza, sprawdzi się w przypadku klasycznych dekoracji okiennych;
  • agrafki – plastikowe zapinki montowane w specjalnej kieszonce na taśmie marszczącej, są coraz częściej spotykaną alternatywą dla żabek; 
  • taśmy systemowe – to rozwiązanie polega na zawieszeniu zasłon za pomocą specjalnej taśmy marszczącej wszytej w tkaninę; 
  • kółka – metalowe otwory wbite w wycięty otwór w tkaninie;
  • systemy flex – jeden z najbardziej nowoczesnych sposobów mocowania firan i zasłon do karnisza. System Flex posiada specjalne haczyki, które są wszyte w tkaninę. Główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość regulacji, a także skrócenie czasu potrzebnego za założenie i zdjęcie zasłon lub firan. 

Więcej na temat rodzaju mocowań przeczytasz w artykule: Haczyki, kółka, żabki, przelotki – jaką metodę wieszania firan i zasłon wybrać?

Karnisz pojedynczy czy podwójny? Jaki wybrać?

Na rynku dostępne są karnisze pojedyncze i podwójne. Gdy planujemy powieszenie tylko firan, wystarczający będzie karnisz pojedynczy, z kolei połączenie firan i zasłon wymaga zastosowania karniszu podwójnego. 

Jak dobrać karnisz do wystroju wnętrza?

Przy wyborze karnisza do okna warto zwrócić uwagę również na aspekt estetyczny. Ozdobne i ciężkie karnisze podkreślą wystrój wnętrz w stylu klasycznym i glamour. Z kolei minimalistyczne karnisze zestawione z lekkimi zasłonami pozwolą wykreować skandynawski i nowoczesny klimat. 

Możemy wybierać spośród karniszy wykonanych z drewna, metalu czy tworzywa sztucznego. Kolor karnisza jest w dużej mierze uwarunkowany zastosowanym do jego produkcji surowcem. Warto go dobrać tak, aby pasował do ram okiennych i mebli, metalowych okuć, zawiasów lub lamp. 

Jak dopasować dekoracje okienne do karnisza?

Jeszcze zanim zakupimy karnisz, trzeba zastanowić się, jak rodzaj firan i zasłon powiesimy. Czy oprócz firan będą też rolety lub rolety rzymskie? Z pewnością rolety na wymiar oraz piękne i eleganckie firany to połączenie, dzięki któremu wnętrze zyska na przytulności. Ciekawym rozwiązaniem mogą być również plisy okienne lub żaluzje w towarzystwie firan. 

Przeczytaj na naszym blogu również: 

Autor wpisu Daniel Koźniewski - właściciel plisy okienne w Łazach Daniel Koźniewski, właściciel Plisy Okienne
Zafascynowany plisami, roletami rzymskimi, moskitierami postanowił założyć własną firmę, by dzielić się sposobem na funkcjonalne i niepowtarzalne wnętrza z innymi. Specjalista od okryć okiennych, który na co dzień wyposaża domy swoich klientów w najlepsze rozwiązania.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

0
(0)


Zamów szybką wycenę

Wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin, aby wykonać pomiar i wycenić usługę.

Wybierz rodzaj okryć, których dotyczy zapytanie
Zgoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Plisy Okienne - kontakt Daniel Koźniewski Daniel - 690-813-813
Sprawdź promocje

Zamów szybki pomiar i wycenę

Zadzwoń: 690-813-813